Германия заяви, че не е изплашена от заплахите на руския президент Владимир Путин да възобнови производството на ядрени оръжия със среден обсег, ако САЩ потвърдят намерението си да разположат ракети в Европа, предаде АФП.

„Няма да се уплашим от подобни изявления“, заяви говорителят на външното министерство Себастиан Фишер на правителствена пресконференция.

„Този тип ракети… вече са разработени и разположени отдавна“ от Русия, каза Фишер.

„Това, което сега планираме, е отговор, за да възпрем тези оръжия да бъдат използвани срещу Германия или други цели“, допълни той.

В началото на юли Вашингтон и Берлин обявиха, че „епизодичното разполагане“ на американски ракети с далечен обсег, включително крилати ракети „Томахоук“, в Германия ще започне през 2026 г.

На 28 юли Путин заплаши да възобнови производството на ядрени оръжия със среден обсег, ако Запада осъществи плановете си.

„Ще се считаме за освободени от едностранния меморандум, приет по-рано върху разполагането на способности за нанасяне на удари със среден и малък обсег“, заяви руският президент по време на военноморски парад в Санкт Петербург.

Той добави, че сега в Русия „разработването на редица такива системи е във финалните си фази“.

„Ще предприемем огледални мерки в разполагането им, като вземем в предвид действията на САЩ, техните сателити в Европа и в друг региони по света“, предупреди Путин.

Такива ракети, който могат да се движат на разстояние между 500 и 5500 км, бяха предмет на договор за контрол на въоръженията, подписан от САЩ и СССР през 1987 г.

Но и Вашингтон, и Москва се оттеглиха от Договора за ядрените сили през 2019 г., като взаимно се обвиниха в нарушения.