Правителството не може да си позволи да харчи средства за запазването на всяко работно място в “Опел”, заяви германският министър на икономиката Карл-Теодор цу Гутенберг пред списание “Шпигел”.
Според Гутенберг “правителството е длъжно да се отнася грижливо към парите на данъкоплатците”. Коментарите на министъра са във връзка с предупреждението на италианския концерн “Фиат”, който води преговори с американската компания “Дженерал Мотърс”, че един от заводите на Опел в Германия може да бъде закрит. “Фиат” търси гаранции за заем от германското правителство, преди да сключи сделката с “Дженерал Мотърс”, в която влиза “Опел”. В германските заводи на автомобилния производител работят 26 000 души, което е почти половината от персонала на европейския клон на “Дженерал Мотърс”. Ако италианската и американската компания сключат сделката, под заплахата от затваряне ще се окаже заводът на “Опел” за производство на двигатели в град Кайзерслаутерн, тъй като “Фиат” прави същите двигатели в южна Италия. Гутенберг подчерта, че освен предложенията на “Фиат” германските власти разглеждат и заявката на канадския производител на резервни части “Магна”, който също проявява интерес към закупуването на “Опел”. “В предложенията на 4Фиат” и “Магна” има много въпроси, които трябва да бъдат изяснени. В момента разглеждам двете предложения с еднаква откритост и сдържаност”, посочи министърът. /БЛИЦ
Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.