Германия притеснена след плановете на Тръмп за изтегляне на войски

Щайнмайер заяви, че посланието, изпратено от съобщението на Вашингтон миналата седмица, е било разбрано в Берлин

https://blitz.bg/svyat/germaniya-pritesnena-sled-planovete-na-tramp-za-izteglyane-na-voyski_news1150722.html Blitz.bg

Германският президент Франк-Валтер Щайнмайер призова в сряда Съединените щати да останат надеждна сила в рамките на НАТО, тъй като трансатлантическото напрежение отново ескалира заради плановете на администрацията на Тръмп да изтегли хиляди войници от Германия в рамките на една година.

"Европейските съюзници от НАТО са готови да поемат по-голяма отговорност в рамките на отбранителния алианс", заяви Щайнмайер по време на посещение в Стокхолм, предава DPA. "Въпреки това, те все още се нуждаят от защита на САЩ. И ние трябва да можем да разчитаме на това", категоричен бе държавният глава на Германия.

Щайнмайер заяви, че посланието, изпратено от съобщението на Вашингтон миналата седмица, е било разбрано в Берлин.

"Единственият сигнал, който можем и трябва да изпратим, е следният: колкото по-малко американски войски има в Европа, толкова повече Европа трябва да направи за себе си", посочи той.

Съобщението на САЩ дойде, докато президентът Доналд Тръмп беше вбесен от коментарите на германския канцлер Фридрих Мерц, обвиняващ Вашингтон в липса на ясна стратегия в Иран.

В петък Пентагонът обяви, че министърът на отбраната Пит Хегсет е наредил изтеглянето на около 5000 американски военнослужещи от базите в Германия. Тръмп обаче заяви пред репортери в събота, че броят им ще бъде по-висок.

Смята се също, че Вашингтон планира да отмени разполагането на ракети със среден обсег в Германия. 

В продължение на десетилетия в Европа има десетки големи американски военни бази, които са от огромно значение за операциите на САЩ в световен мащаб, включително в Близкия изток. В Германия това са Европейското командване на САЩ в Щутгарт и военновъздушната база Рамщайн в западната провинция Рейнланд-Пфалц, която служи като център за американските военновъздушни сили. 

Данните на американските военни от април показват около 86 000 американски войници, разположени в Европа, включително около 39 000 в Германия. Броят им се променя редовно, отчасти поради ротации и военни учения.

Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.
Коментирай