Новото правителство на Германия подкрепи идеята за отмяна на принципа на единогласие при гласуването по външнополитически въпроси на Европейския съюз. Въпросната идея бе лансирана през февруари от председателя на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер.

Според сега действащата уредба, когато става въпрос за външнополитически въпроси, то трябва страните членки на ЕС да са напълно единодушни. Юнкер обаче предлага за отмяната на този принцип, тъй като така се "възпрепятства възможността на Брюксел да участва в решенията на важни проблеми на международната политика".

Сега тази идея срещна съмишленик и от най-голямата икономика в Съюза, изразена в позиция на германското Министерство на външните работи.

"Принципът на единогласие позволява на онези, които искат да внесат разкол в ЕС, да постигнат лесно целите си", заяви секретарят във ведомството в Берлин Михаел Рот, цитиран от "Дойче веле".

В подкрепа на отмяна на единогласието се изказа и експертът по външнополитически въпроси от фракцията на Съюза (ХДС/ХСС) в Бундестага Юрген Харт.

"Възможността за взимане на решения с мнозинство би била целесъобразно допълнение към арсенала на европейската външна политика, тя ще увеличи способностите на ЕС да действа", обяви Харт.