Какво си представяте, когато става дума за мумиите от Древен Египет? Повечето хора си представят изсъхнали тела, покрити с вековен прах и излъчващи ужасна миризма. Но съвсем изненадващо се оказа, че египетските мумии миришат много приятно – поне така наскоро заявиха учените.

Възниква въпросът: защо телата на отдавна починали хора излъчват аромати на смоли, тамян и древни масла? Може би вече сте се досетили за причината. Нека се спрем малко по-подробно.

Древноегипетските мумии са създадени чрез отстраняване на вътрешните органи, третиране на тялото със соли и увиване в ленени превръзки, за да може то да бъде запазено за задгробния живот

Тайните на древния Египет

Древният Египет крие огромен брой загадки. С течение на времето учените разгадават всяка една от тях.

Изданието IFL Science съобщава, че учените наскоро са установили как всъщност миришат мумиите. Логично би било да си помислим, че миришат ужасно – все пак става дума за тела на хора, починали преди стотици години.

Мумия с устройства за улавяне на миризмите

За да разкрият тази мистерия, екип от експерти анализира миризмите на девет древни тела, съхранявани в Египетския музей в Кайро. Най-старото от тях датира от епохата на Новото царство, която започва още през 1539 г. преди новата ера. За първи път изследователите използват не само сетивата си, но и специално електронно устройство – така наречения „електронен нос“, способен да улавя и най-малките летливи съединения.

На какво миришат мумиите от Древен Египет?

Резултатите са неочаквани. По-голямата част от мумиите (78%) излъчват дървесен аромат, 67% са с пикантен мирис, а 56% – със сладникав. Само в една трета от пробите се усещали неприятни нотки, които учените описват като от плесен или гнилост.

Като цяло интензивността на миризмата е била средна и в повечето случаи изследователите са ги оценили като доста приятни.

Миризмите на мумиите остават в капан под саркофазите

Анализите на химическия състав показват, че във въздуха около мумиите присъстват терпеноиди – вещества, които се съдържат в естествените смоли и етеричните масла.

Сред тях учените откриват пинен, лимонен и вербенон – съединения, характерни за дървесните масла и балсамиращите средства, използвани за покриване на телата по време на мумифицирането. Именно те са помогнали на древните египтяни да запазят телата в безупречно състояние и са ги дарили с такъв необичаен аромат.

Балсамирането в Древния Египет

Мумифицирането в Древен Египет се е използвало за запазване на телата на хората в продължение на хиляди години.

Процесът е отнемал около 70 дни и е започвал с отстраняване на вътрешните органи. Мозъкът се изваждал през носа с куки, тъй като не се считал за важен.

Сърцето можело да бъде оставено, тъй като вярвали, че то съдържа душата. Другите органи: белите дробове, черният дроб, стомахът и червата, били поставени в специални съдове, за да бъдат защитени в задгробния живот.

Процесът на мумифициране в Древен Египет

Следващата стъпка е изсушаването. За да се предотврати разлагането на тялото, то се покрива със смес от природни соли, които премахват влагата.

Този процес продължава 40 дни, след което кожата става твърда. След това тялото се накисва в ароматни масла и смоли, а кухините вътре се запълват с плат, смола и дървени стърготини, за да се запази неговата форма.

След това тялото се увива в няколко слоя ленени бинтове. Вътре се поставяли амулети, които според вярванията предпазвали починалия.

Превръзките се фиксират със смола, а отгоре се поставят символи и магически текстове. Последният етап е погребението: мумията се поставя в саркофаг, произнасят се заклинания от Книгата на мъртвите и се оставят вещи, храна и бижута за отвъдния живот.

Един от погребалните папируси на Древен Египет 

Благодарение на този процес египетските мумии са отлично запазени и до днес. Дори и след хиляди години те не само са в добро състояние, но е установено, че запазват миризмата на тамян.

Смолите, маслата и билките, използвани в процеса на мумифициране, все още излъчват приятен аромат, който може да се усети, ако се доближите до мумията.

Интересно е, че към 2018 г. в Египет има 138 древни пирамиди. Повечето от тях са построени като гробници за мумиите на фараоните, но има и предположения, че са били космически обсерватории, използвани за навигация и съхранявали научни знания.

Изграждането на такива големи сгради дори днес се смята за много трудна задача – и то при наличието на специализирани машини като кранове и т.н.!

За да оценят разходите за изграждане на подобни пирамиди в съвременния свят, изследователите вземат за пример Голямата пирамида в Гиза, която е по-известна като Хеопсовата пирамида. Според изчисленията на учените тази структура е построена преди около 4500 години.

По време на строежа височината на Хеопсовата пирамида е била около 146 метра, но с течение на времето, поради въздействието на ветровете и други природни явления, тя намалява до 138 метра.

Хеопсовата пирамида в Египет 

Френският архитект Жан-Пиер Худен (Jean-Pierre Houdin) смята, че днес бихме могли да построим същата огромна пирамида. Това е трудна, но не и невъзможна задача.

„Напълно съм сигурен, че днес бихме могли да направим същото нещо и това би бил най-икономичният метод – казва архитектът“.

Но строителният процес би имал поне две важни особености. Първо, вместо да придвижват каменните блокове по рампа с помощта на въжета, съвременните хора биха използвали нещо с мощен двигател. Второ, за изграждането на средната част на пирамидата със сигурност би се използвал кран.

Но построяването на върха на пирамидата с помощта на кран би било невъзможно, тъй като става дума за пирамида с височина 138 метра и кранът просто не би достигнал до горната част.

Най-добрият начин да се справим с тази задача биха били хеликоптерите – днес те често се използват при строителството на мостове и небостъргачи.

Колко струват пирамидите? 

Чрез използването на съвременни технологии продължителността на строителството може да бъде намалена до само 5 години. В същото време в процеса биха участвали от 1500 до 2000 специалисти, което е много по-малко в сравнение с броя на хората, участвали в строежа на Хеопсовата пирамида преди хиляди години.

Ако вземем предвид броя на хората, цената на материалите и другите разходи, построяването на Хеопсовата пирамида днес би струвало 5 милиарда долара. Това е съвсем разумна цена – за сравнение, Световният търговски център в центъра на Манхатън струва 4 млрд. долара.