Предложeното законодателство в сферата на изкуствения интелект (ИИ) от страна на Европейския съюз (ЕС) би застрашило конкурентоспособността и технологичния суверенитет на Европа. Това гласи отворено писмо, подписано от повече от 160 ръководители на компании, вариращи от Renault до Meta, предава Ройтерс.

Този месец властите в ЕС се съгласиха с набор от предложения за правила, според които системи като ChatGPT ще трябва да разкриват съдържание, генерирано от изкуствен интелект, да помагат за разграничаването на силно манипулираните фалшиви изображения от действителните такива и да гарантират, че ще има предпазни мерки срещу незаконно съдържание.

Откакто ChatGPT стана популярен, бяха публикувани няколко отворени писма, призоваващи за регулиране на изкуствения интелект и повишаване на „риска от изчезване от ИИ“.

Сред подписалите по-ранните писма попадат Илон Мъск, главният изпълнителен директор на OpenAI Сам Алтман, както и Джофри Хинтън и Йошуа Бенджио – двама от тримата т.нар. „кръстници на изкуствения интелект“.

Третият – Ян Лекун, който работи в Meta, подписа петъчното писмо, оспорващо регулациите на ЕС. Другите, които са подписали, включват директори от различни компании, като испанския телеком Cellnex, френската софтуерна фирма Mirakl и германската инвестиционна банка Berenberg.

Тези компании, заедно с Renault и Meta, не са отговорили веднага на изпратените им запитвания за коментар.

Принципно се фокусираме във версията на Европейския парламент, защото решиха да преминат от подход, основан на риска, към подход, базиран на технологии, който не беше в първоначалния текст, коментира Седрик О, бивш министър на цифровите технологии на Франция и един от тримата организатори на инициативата с писмото.

Той, заедно с Жанет цу Фюрстенберг, партньор-основател на La Famiglia VC, и Рене Оберман, председател на Airbus, стоят зад писмото.

Текстът предупреждава, че съгласно предложените правила технологии като генеративния изкуствен интелект ще станат силно регулирани, а компаниите, разработващи такива системи, ще имат големи разходи за изпълнение на всички изисквания и непропорционални рискове, свързани с носенето на отговорност.

Подобни регулации могат да накарат силно иновативни компании да прехвърлят дейността си в чужбина, а инвеститорите да отдръпнат капитала си от развитието на европейски ИИ като цяло, допълва текстът.

Алтман от OpenAI, който през май заплаши да изтегли ChatGPT от Европа, ако стане твърде трудно да се спазват предстоящите закони за ИИ, по-късно промени позицията си и каза, че компанията няма планове да напуска.

„Убеден съм, че те не са прочели внимателно текста, а по-скоро са реагирали на стимула на малцина, които имат личен интерес към тази тема“, каза пред Ройтерс Драгош Тудораче, който ръководи изготвянето на предложенията на ЕС.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук