Гръцките власти обявиха, че са завършили 40-километрова ограда на границата си с Турция и е въведена нова система за наблюдение, която да възпре евентуален прилив на мигранти от Афганистан, които ще се опитат да достигнат Европа след завръщането им на власт в Кабул, предава Reuters, цитирани от focus-news.net

Събитията в Афганистан подхранват опасенията в Европейския съюз от повторение на бежанската криза от 2015 г., когато близо милион души, бягащи от войната и бедността в Близкия изток и извън него, преминаха към Гърция от Турция, преди да отпътуват на север към по-богатите държави на Стария континент.

Гърция беше на първа линия в тази криза и заяви, че нейните гранични сили са в повишена готовност, за да се уверят, че страната няма отново да изиграе ролята на „порта към Европа“.

Кризата в Афганистан създаде „възможности за мигрантски потоци“, каза министърът на защитата на гражданите Михалис Крисохоидис, след като посети в петък гранични район заедно министъра на отбраната и началника на Въоръжените сили.

„Не можем да чакаме пасивно“, каза Крисохоидис пред репортери. „Нашите граници ще останат сигурни и неприкосновени“.

Той допълни, че разширението на съществуващата 12,5-километрова ограда е завършено през последните дни, както и че е монтирана високотехнологична автоматизирана електронна система за наблюдение.

Пристигането на мигранти в Гърция, по суша или по море, като цяло намаля през 2016 г., когато ЕС постигна споразумение с Турция за спиране на потоците в замяна на финансова подкрепа.

Премиерът на Гърция Кириакос Мицотакис и турският президент Реджеп Тайип Ердоган обсъдиха Афганистан по телефона в петък. Ердоган заяви, че Афганистан и Иран - ключов път за афганистанците към Турция - трябва да бъдат подкрепени или нова миграционна вълна е „неизбежна“.

Гърция и Турция, съюзници в НАТО, но исторически съперници, отдавна са в противоречие по въпросите на мигрантите и конкуриращите се териториални претенции в Източното Средиземноморие.

Гърция засили миграционната си политика през последните месеци, като огради мигрантските си лагери и обяви търгове в целия ЕС за изграждане на две съоръжения от затворен тип на островите Самос и Лесбос, близо до Турция.