Хилъри Клинтън ще взема по-малко от Кондолиза Райс

https://blitz.bg/svyat/hilari-klintan-shte-vzema-po-malko-ot-kondoliza-rays_news26716.html Blitz.bg

Хилъри Клинтън ще взема с около 4 700 долара по-малко на поста държавен секретар от предшественичката си Кондолиза Райс.

Конгресът на САЩ гласува за намаляването на възнаграждението на първия дипломат на страната, за да предпази Клинтън от проблеми с американската Конституция. Един не особено ясен текст в нея за възнаграждението на държавните чиновници определя, че нито един член на конгреса не може да бъде предлаган за пост в правителството, ако заплатата за този пост е била увеличавана по времето, когато е течал мандатът му в конгреса. Това можеше да обърка плановете на Хилъри, тъй като тя е била член на конгреса, когато заплатата на Райс бе увеличена на 191 300 долара. Това накара американския законодателен орган да върне възнаграждението към предишното му ниво от 186 600 долара, валидно към 1 януари 2007 г., когато започна да тече втория мандат на Клинтън в сената. Дори и така обаче заплатата й ще бъде по-висока от получаваната от нея в законодателния орган. В момента сенаторите получават 169 300 долара, като се очаква увеличение до 174 000 догодина. /АП
Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.
Коментирай