Хиляди протестираха във Франция срещу експулсирането на роми

https://blitz.bg/svyat/hilyadi-protestiraha-vav-franciya-sreshtu-ekspulsiraneto-na-romi_news86926.html Blitz.bg

Десетки хиляди демонстранти участваха в протести в цяла Франция и различни европейски държави против политиката на френския президент Никола Саркози за експулсиране на роми от Румъния и България.

Демонстрации бяха организирани в над 130 градове във Франция и пред посолствата в много страни от Европейския съюз.

В Париж хиляди хора се събраха на митинг край министерството на имиграцията. Начело на шествието застанаха румънски роми, известни политици, синдикалисти, певци и артисти.

Протестното шествие премина по улиците на Париж с лозунги "Долу ксенофобията, да живеят свободата, равенството и братството" и "Не на нехуманната политика на Саркози".

Стотици се събраха пред посолствата на Франция в Лондон, Брюксел, Мадрид, Виена и Белград.

В Брюксел мълчалива демонстрация, организирана от Европейската мрежа за борба срещу расизма, осъди депортирането на ромите от Париж.


Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.
Коментирай