Увеличаващото се насилие в Сомалия и Афганистан е направило 2008 г. най-опасната за хуманитарните работници със 122 убити при изпълнение на служебните им задължения, показва доклад на Центъра за международно сътрудничество в Ню Йорк и Международният институт за развитие в Лондон.
Хуманитарната дейност в момента е по-опасна от мисиите по мироопазване на ООН, тъй като расте броят на атаките с политически мотиви в някои държави, се посочва в доклада. Общо 260 хуманитарни работници са били нападнати при 155 сериозни инцидента през 2008 г., спрямо 27 инцидента през 1998 г., сочат данните. Най-много актове на насилие са били извършени в три страни - Сомалия, където са били убити 45 хуманитарни работници спрямо 7 през 2007 г., в Афганистан с 33 убити и в Судан с 19. Според доклада служителите в хуманитарни мисии ставали мишена на нападения, защото са смятани за сътрудници на западни политически сили. 18 международни хуманитарни служители са убити през 2008 г., което е повече от два пъти спрямо предишната година. От 62 отвличания през тази година 18 са били на международни служители, тъй като при тях се получавали по-големи откупи и се правят по-силни политически изявления. /Ройтерс
Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.