В Интернет се разпространяват видеозаписи, в които кит белуга точно в открито море или играе на топка с туристи, или връща телефон, който е паднал във водата.

Експертите, интервюирани от репортерите на The Independent, смятат, че този кит е избягал от военен център за обучение в Русия. Но се изказват и по-спокойни версии, пише "Поглед инфо".

В интернет беше публикувано видео, в което кит белуга играе на топка с група южноафрикански фенове на ръгби направо в открито море. Британският вестник The Independent предположи, че това може да е кит-шпионин, който е избягал от руски военен център, с прякор Валдимир (Hvaldimir)*.

Според изданието, за пръв път той е забелязан през април 2019 г. край северния бряг на Норвегия, тогава той е носил хамут и надпис „Оборудване Санкт Петербург“. Китът доплуваше до лодките, за да моли за храна и игра и на очевидците им изглеждаше, че е дресиран.

Разпространен бе и видеоклип, в който китът белуга помага да се спаси телефон, който пада във водата близо до него. В началото на септември той вече беше видян със следи от рани от витло на кораб.

Учените, които гледаха видеоклипа, предположиха, че този кит е избягал от руски военен център и сега е сам, гладен и ранен, скитащ из моретата в търсене на храна и внимание на хората.

Експертите наричат поведението му неестествено, обяснявайки, че хората 
са взели този кит от естественото му местообитаване и са го научили как да прави трикове като хвърляне на топка за храна. Следователно той все още зависи от хората, гладен е и затова се държи така, сякаш играе.

Изданието споменава и фондация „Валдимир“, която е посветена на този кит. Служителите му се опасяват, че китът е свикнал да получава храна от човек и не може да ловува успешно.

Според автора на статията се смята, че Русия и САЩ участват във военни програми за обучение на водни бозайници като делфини и китове. Преди това руските въоръжени сили отрекоха, че този кит е участвал във някаква военна програма, но признаха, че понякога делфините се използват за военни цели.

От своя страна бившият консул на Норвегия в Мурманск предложи Валдимир да бъде използван за терапия на деца-инвалиди, пише The Independent.

* Норвежката телевизионна компания NRK беше първата, която нарече кита Hvaldimir от думата hval - кит на норвежки (бел. ИноТВ).