“Интел” може да бъде глобен до 4 млрд. долара от ЕК

https://blitz.bg/svyat/intel-mozhe-da-bade-globen-do-4-mlrd-dolara-ot-ek_news47907.html Blitz.bg

Американският компютърен гигант “Интел” е заплашен от глоба на Европейската комисия за нарушаване на антимонополното законодателство на Европейския съюз, съобщава американското издание “Уолстрийт Джърнъл”.

Глобата може да достигне 10%от годишния оборот на компанията, който през 2008 г. е 38 млрд. долара. Това би била безпрецедентна по размер глоба в историята на ЕК. Досега най-тежко е глобен друг компютърен гигант, “Майкрософт”, а размерът на наказанието бе 1,16 млрд. долара от миналата година. Като се позовава на анонимни източници от Брюксел, изданието съобщава, че санкцията ще бъде оповестена в сряда. ЕС ще настоява най-големият производител на компютърни чипове да промени сегашната си система на отстъпки, които подкопават конкурентноспособността на европейските производители. “Интел” има дял от 75% на пазара на микропроцесори. /БЛИЦ
Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.
Коментирай