Иракските власти обявиха, че няколко хиляди иранци, които живеят в страната в изгнание, ще трябва да я напуснат.
Лично съветникът по въпросите на вътрешната сигурност Мовафак Рубаи е уведомил иранците при посещение в лагера за бежанци “Ашраф”, който се намира северно от столицата Багдад. Около 3 500 иранци живеят в Ирак вече 20 години като представители на иранската опозиция. Сред тях са и членовете на групировката “Муджахедин е халк”, смятани от САЩ и Европейския съюз за терористична организация. Въпреки твърденията им, че групировката е оставила оръжието, Техеран изисква нейните членове да му бъдат предадени бързо. Иранските опозиционери се опасяват, че след прибирането по родните си места могат да бъдат екзекутирани. “Иракското правителство е отговорно за сигурността в страната и затова смята да закрие лагера за бежанци, а населението в него да депортира или обратно в родината му или във всяка друга дължава. Те няма да могат да останат в Ирак”, се посочва в официално изявление на иракските власти. Премиерът на страната Нури ал Малики ще направи в края на седмицата четвъртото си посещение в Иран. Според оценки на анализатори в последно време иракското правителство по всевъзможен начин подчертава стремежа си да завърже приятелски отношения с Иран. Не за първи път от Багдад обещават да върнат в родината им иранските поданици. През 2003 г. назначеният от коалиционните сили Управляващ съвет ги предупреди за предстоящо експулсиране, но окончателно рашание не бе взето. /Би Би Си
Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.