Работните ограничения за българи и румънци в Ирландия ще бъдат удължени с още три години, съобщи местният вестник "Айриш Таймс".
През изминалата седмица подновяването на ограниченията за граждани на двете страни потвърдиха и Великобритания, Германия и Австрия въпреки препоръките за отмяната им от Европейската комисия. Решението на ирландското правителство означава, че българите и румънците ще имат нужда от разрешение за работа, за да могат да получат легална работно място в страната. Въпреки това правителството обяви, че молбите на граждани на двете страни ще получават приоритет пред молбите на граждани от страни извън европейското икономическо пространство. Според изявлението предизвикателствата на глобалната икономическа криза са сред основните причини за взетото решение. Отчетено е и мнението на профсъюзите и организациите на работодателите, както и на други страни-членки на Европейския съюз. Според проучвания на Европейската комисия, публикувани през ноември, икономическото отражение на мобилността след разширяването е предимно позитивна. Новите работници са помогнали за увеличаване на икономическия растеж, без да изместват съществено местните жители от пазара на труда. В доклада се подчертаваше, че „правото на работа в друга държава е основно право на жителите на ЕС“, а премахването на ограниченията ще помогне и за премахването на проблема с нелегалните работници. /БЛИЦ
Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.