Има няколко столици, които се намират в относителна близост до полярния кръг, на север от който слънцето не изгрява през зимата и не залязва през лятото. Дългите полярни нощи са магически красиви. При тях нощта и полумракът танцуват под светлината на ярките звезди и хипнотичното северно сияние, разказва видеото от канала "Скандално" във Vbox7.com.

Тази красота обаче грабва съзнанието за кратко и след нея се прокрадва тягостното чувство на самотност и изоставеност. Депресия сковава ума.

Стокхолм е на пето място сред столиците с най-дълга зимна нощ. През декември тя достига 17 ч. и 55 мин., като денят е дълъг само 6 ч. и 05 мин.

Столицата на Естония, град Талин, е на 4-то място. Там зимната нощ изяжда деня с две минути повече и той е дълъг само 6 ч. и 03 мин.

Столиците на Норвегия и Финладия са на 3-то и 2-ро място в тази класация.

Зимната нощ там, свива деня до 5 ч и 54 мин. в Осло и с още 13 минути в Хелзинки.

Най-къс е зимният ден в столицата на Исландия, Рейкявик. По време на зимното слънцестоене, изгревът е в 11:22 ч., а залезът в 15:39 ч. - денят се стопява за 4 часа и 7 минути.

Още древният лечител Хипократ е смятал, че сезоните се отразяват на настроението на хората. В наши дни това се нарича сезонно афективно разстройство (САР). По време на дългите мрачни зими в северните страни, този синдром се проявява средно при 10% от жителите им, а около 30-40% го усещат в по-лека форма.

Обществен мит е, че скандинавските страни са лидери по самоубийства заради дългите мрачни зими. Това не е вярно. Единствено сезонните депресии са по-високи.