Шумът около новата услуга за микроблогинг Threads на Зукърбърг, която всъщност е копие на Twitter, достигна кулминацията си, когато собственикът на Twitter Илон Мъск, възмутен от кражбата (той твърдеше, че Зукърбърг е създал клонинг на Twitter чрез бракониерство на служители и кражбата на алгоритми), и предизвика медийния магнат на юмручен бой, пише "Труд". 

Зукърбърг прие предизвикателството. Феновете и на двамата бяха във възторг, особено когато италианското министерство на културата предложи битката да се проведе в римския Колизеум. Но тогава майката на Илон Мъск се намеси и натисна спирачките...

Историята на гладиаторската битка на милиардерите засега е в застой, което не може да се каже за скандала около Threads, който само се разраства.

Действителната, но скрита причина на последния е прозрачна. Threads наистина копират Twitter по много начини. И няма съмнение, че идеята е открадната. Въпреки това ще бъде доста проблематично това да се докаже в съда. Наистина, в допълнението към Threads, Twitter вече си има много други конкурентни клонинги, като Mastodon, Bluesky, Truth Social и T2. Нито един от тях обаче не постигна голям успех. Но не може да се каже същото за Threads, които започнаха силно и чиито планове са грандиозни.

Но същността на скандала съвсем не е във войната между двамата милиардери. Същността на Гражданската война в САЩ, на която този скандал е отражение във виртуалното пространство. Тоест, въпросът е на първо място в нарастващата конфронтация между американските консерватори (един от които напоследък е Мъск) и либералите, които номинираха Зукърбърг за своя голиат.

Преди Мъск да придобие Twitter, той беше най-голямата онлайн медия, покриваща огромен процент от аудиторията. Мъск грабна това оръжие от ръцете на либералите и този ход, разбира се, не можеше да остане без отговор. Особено предвид предстоящите избори.

Веднъж Twitter вече беше играл срещу либералите. През 2016 г. блогът на Тръмп в Twitter, който набра изключителна популярност, му помогна да спечели. По това време използването на микроблогинг от кандидат за президент като основен рупор на неговата кампания беше все още ново. Тогава либералите не можаха да реагират навреме и загубиха. Разбира се, те не могат да си позволят да направят подобна грешка втори път. Това беше причината за масовото блокирането на акаунтите на Тръмп през 2021 г. и тогава той почти беше забранен от всички, включително и от Twitter, който все още не принадлежеше на Мъск.

Има още една съществена разлика между Мъск и Зукърбърг. Мъск е личност. Той играе своята игра и често прави неочаквани неща. Особено дразнещ е той за демократичния елит с например хапливите му забележки и предложениято за решаването на конфликта в Украйна.

Колкото до Зукърбърг, едва ли някой може да го третира като човек, който играе по собствените си правила. Зукърбърг е функция, създадена от властимащите за постигането на определени цели. Зад Зукърбърг стоят истинските господари на Америка, онези, в чиито ръце са парите, и които могат да бъдат превърнати във власт. И целта, която те търсят е универсален цифров контрол.

Още днес империята Зукърбърг, която включва WhatsApp, както и Meta (Facebook, Instagram), а сега и с „алтернативния Twitter“, контролира до 80% от потребителите на световната мрежа. Самият Зукърбърг заявява, че целта му е да има един милиард потребители на Threads (за сравнение Twitter има 259,4 милиона активни потребители към ноември 2022 г.). Ясно е за какво се готви Meta. В бъдеще Metaverse трябва да се превърне в един от ключовите инструменти на глобалната власт. Инструмент, който ще наблюдава и управлява поведението на милиарди граждани на планетата.

Въпреки това атаката на височините, започната с победоносните доклади (до 30 млн, потребители, регистрирани в Threads в първите дни), започна да намалява след седмица. До 15 юли мрежата на Зукърбърг е загубила до 20% от активните си потребители, а времето, прекарано в новата мрежа, е намаляло с 50% (от 20 на 10 минути). „Twitter без Илон Мъск“ е твърде слаба идея, за да бъде успешна.

Беше отбелязано също, че самите успехи от първите дни са съмнителни. Потребителите на Instagram автоматично станаха абонати на Tinder, докато самата нова услуга за микроблогинг се оказа обвързана с Insta, така че вече може да бъде изтрита само чрез унищожаване на двата акаунта. Мигновено се появи традиционната цензура на империята Зукърбърг, също толкова канибалска, колкото и във Фейсбук. „През първите пет минути в Threads вече бях цензуриран“ и тези възмущения станаха типични.

Но в крайна сметка всичко, което се говори и прави около „войната Мъск-Зукърбърг“, разбира се, зависи от предстоящите президентски избори в САЩ. Никой не се съмнява в истинската цел на Threads. Новата мрежа трябва да спечели войната за умовете и да донесе победата на демократите на следващите избори.

Въпреки факта, че делата на демократите не са толкова успешни. Това се доказва от рекордно ниските рейтинги на доверие към Байдън и политическата система на САЩ като цяло. И е ясно, че демократите и финансовият елит зад тях няма да изпуснат властта в един такъв критичен момент от историята. Това е основната причина за появата на Threads. И това, разбира се, не е последната стъпка в битката, която се разгръща в Америка.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук