Курската кампания на Украйна е ключов момент във войната с Русия, който може да промени нейната траектория. Това се казва в нов доклад на базирания във Вашингтон Институт за изследване на войната (ISW), съобщава УНИАН, цитирана от агенция „Фокус“.

В анализ "Украйна и проблемът с възстановяването на маневрите в съвременната война“, анализаторите отбелязват, че природата на войната се променя и това ще засегне всички бъдещи конфликти в света.

При нахлуването в Курска област Украйна постигна оперативна изненада, използвайки липсата на готовност на Русия в граничните си райони.

Тази кампания показа, че изненадата все още е възможна дори в съвременни условия, когато противникът може да наблюдава приготовленията и съсредоточаването на силите, но не може надеждно да различи намерението, пишат експертите.

ISW смята, че Украйна може да се възползва от факта, че руските войски са прекарали месеци в атаки по почти цялата фронтова линия, вместо да изграждат големи укрепления в тила.

Анализаторите твърдят, че Украйна може да възстанови оперативните маневри, като планира и изпълни поредица от по-малки, последователни контранастъпления, вместо да нанесе един решителен удар.

Освен това ISW отбеляза, че войната в Украйна предоставя важни уроци, които САЩ и техните съюзници трябва да научат.

Този конфликт бе първата голяма война и стана свидетел на няколко технологични феномена, които несъмнено ще характеризират бъдещите военни действия.

По-специално, изследователите подчертават работата на противовъздушната отбрана срещу масирани и редовни атаки с ракети и дронове, масовото участие на различни видове дронове, включително военноморски, за унищожаване на основните надводни цели в пристанища и в морето.

Анализаторите отбелязват, че експериментите на бойното поле са важни, включително с Курска област.

"Този подход контрастира с опасността да останете в отбрана и подчертава необходимостта от постоянна адаптация в съвременната война“, се казва в доклада.