Лидерът на ЧВК "Вагнер" Евгений Пригожин е заложил на това, че единственият начин да запази компанията си като независима сила, е да се противопостави на руското министерство на отбраната, но е надценил перспективите си. Това сочи ново проучване на Института за изследване на войната (ISW).

Анализаторите отбелязват, че Пригожин гледа на крайния срок на Министерството на отбраната 1 юли за формализиране на контрола над нередовните сили, включително "Вагнер", като екзистенциална заплаха за неговото политическо (и вероятно лично) оцеляване, съобщава УНИАН.

Затова той решил да рискува да използва силата си в опит да смени ръководството на Министерството на отбраната и да не загуби напълно ЧВК "Вагнер". Анализаторите на института признаха, че Пригожин е планирал този бунт, както се вижда от координацията и скоростта на движенията на "Вагнер", но ISW все още не е потвърдила тази хипотеза.

Експертите на ISW отбелязаха, че единствената истинска надежда на Пригожин за траен успех е да осигури дезертирането на Министерството на отбраната, но той не го направи.

„Въстанието на Пригожин допълнително подкопа базата му за подкрепа в ултранационалистическата общност, руското правителство и в самата ЧВК "Вагнер“, заявяват експертите.

Институтът признава, че Пригожин също е разгневил много служители на "Вагнер" и ултранационалисти, симпатизиращи на тази ЧВК, като не е завършил опита за поход към Москва.

Освен това анализаторите отбелязват, че споразумението, постигнато от Пригожин с Лукашенко и Кремъл, ще разстрои екипа на "Вагнер", тъй като слага край на усилията на лидера на наемниците да ги предпази от министерството на отбраната.

Военен бунт на Пригожин

На 23 юни лидерът на ЧВК "Вагнер" Евгений Пригожин заяви, че позициите на неговите наемници са били атакувани от руски военни. Заради това той обяви, че ще "спре" руския министър на отбраната Шойгу.

Следобед на 24 юни наемниците на ЧВК "Вагнер" достигнаха района на Москва. Въпреки това на 200 км от Москва Пригожин реши да разположи конвой с военна техника. Това стана след преговори с президента на Беларус Александър Лукашенко.

В резултат на това страните постигнаха споразумения: на „вагнеровците“ беше гарантирана безопасност, а Пригожин трябваше да отиде в Беларус. В същото време обвиненията срещу Пригожин ще бъдат свалени и делото ще бъде закрито.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук