Украинският главнокомандващ генерал-полковник Олександър Сирски заяви пред британското издание The Guardian в интервю, публикувано на 24 юли, че руската армия значително е увеличила живата сила и материалните средства за войната в Украйна през последните две години и половина.

Изявлението на Сирски не е показателно за внезапно увеличение на руското военното присъствие в Украйна, а за проблемите, пред които украинските сили са изправени повече от две години.

Сирски каза, че руските сили в момента разполагат с 520 000 военни в Украйна, а трябва да са 690 000 души до края на 2024 г. Сирски отбеляза, че боевете продължават по 977 километра от дългата 3700 километра фронтова линия и повтори, че руското военно командване преследва тактически успехи, независимо от значителните загуби в жива сила, докато украинските сили се опитват предимно да опазят живи войниците си.

Сирски заяви, че руските сили в момента имат предимство в оборудването две към едно или три към едно пред украинските сили. Руските сили са удвоили броя на руските танкове и бронетранспортьори и са утроили броя на артилерийските системи в Украйна от 2022 г.

Това се посочва в анализа на Института за изследване на войната (ISW).

Украинският външен министър Дмитро Кулеба се срещна с външния министър на Китайската народна република (КНР) Ван И в Гуанджоу на 24 юли и обсъдиха войната в Украйна и потенциалната роля на КНР в бъдещо уреждане на войната чрез преговори.

И двете страни предложиха леко различни тълкувания на разговорите — Кулеба подчерта, че справедливият мир в Украйна е в стратегическите интереси на КНР и че докато Украйна остава готова да преговаря с Русия "на определен етап", Русия все още не показва готовност да отвърне със същото. 

За разлика от това Ван И подчерта, че и Украйна, и Русия са сигнализирали готовността си да преговарят "в различна степен", но че "условията и времето все още не са узрели".

Ван И също подчерта желанието на КНР да действа като посредник и подчерта неотдавнашния китайско-бразилски мирен план от шест точки, който призовава за мирна конференция за войната, която включва както Русия, така и Украйна.

Предположението на Ван И отразява общото дипломатическо и риторично съгласуване на КНР с Русия по темата за преговорите и помага за по-нататъшното руско настояване, че Украйна е страната, която отказва преговори.

ISW често пише, че Русия е тази, която няма интерес от добросъвестни преговори с Украйна при каквито и да е условия, освен исканията на Кремъл за капитулация на Украйна.

Руската държавна дума прие поправка на 24 юли, която ще позволи на руските командири да наказват подчинени за използване на лични комуникационни и навигационни устройства на фронтовата линия, предизвиквайки продължителна реакция от руските ултранационалисти, както и от други депутати от Думата.

Няколко депутати от руската Дума изрично се противопоставиха на законопроекта.

Руските ултранационалистически блогъри изразиха загриженост, че ще се стига до разрешаване на лични конфликти и цензуриране на оплаквания.

Руски сили извършват атаки северно от Харков и югоизточно от Купянск. Продължават боевете близо до Сватово и Креминна, без значителни промени на фронтовата линия.

Руснаците продължават настъпателни операции край Сиверск, Часов Яр и Торецк. Руски войски напредват в Новоселивка Перша, западно от Авдеевка, и в района на Донецк.

Ожесточени боеве се водят в областите Запорожие и Донецк, където украинските сили продължават да отблъскват руски атаки.