Проучване на украинското обществено мнение, проведено между 29 ноември и 9 декември 2023 г., показва, че правителството и армията в голяма степен са подкрепяни, докато в същото време личи и напрежението, типично за общество, което води екзистенциална отбранителна война.

Киевският международен институт по социология публикува проучването си на 18 декември 2023 г.

То показва, че 96 процента от респондентите подкрепят украинските въоръжени сили, 88 процента се доверяват на украинското командване, а 66 процента се доверяват на украинския президент Володимир Зеленски, пише news.bg. 

84 процента от запитаните в предишно подобно проучване, но проведено през декември 2022 г., изразиха доверие в Зеленски. Доверието в много украински институции претърпя подобен спад между декември 2022 г. и 2023 г. Това е неизненадващо развитие, като се има предвид продължителната война. Украинските въоръжени сили, служба за сигурност, национална полиция и доброволците не отчитат подобно намаление на рейтинга през това време.

Украинските настроения през декември 2022 г. вероятно бяха по-оптимистични, отколкото през ноември и декември 2023 г., тъй като наскоро бяха освободени големи части от окупираната територия в Харковска и Херсонска област по време на успешни контранастъпателни операции през есента на 2022 г.

Успешните операции освободиха стратегическата регионална столица град Херсон, изтласкаха фронтовата линия далеч от няколко големи украински населени центъра и превърнаха тези градове в почти тилови зони. Това може да е накарало повече украинци вече да се съсредоточат върху вътрешните въпроси на местното управление през 2023 г.

Това се посочва в дневния анализ на Института за изследване на войната (ISW).

Проучването също така показва, че мнозинството от респондентите подкрепят и Зеленски, и Залужни. 15 процента подкрепят само единия, а не другия.

Руски източници спекулираха, че има сериозен разрив между украинското военно и цивилно ръководство и рутинно се опитваха да представят вътрешните проблеми в Украйна като значително подкопаващи украинската воля за борба.

Те имат за цел да нарушат доверието на украинците в тяхното ръководство и да отслабят морала, като същевременно намаляват подкрепата на Запада за Украйна чрез лъжливо представяне на украинското общество.

Проучването предполага, че тези операции са далеч от реалността и че остава много малко вероятно да се наруши подкрепата на Украйна за военното и цивилното ръководство на Украйна и украинската воля за битка.

Ново независимо проучване на Националния център за изследване на общественото мнение на Чикагския университет установи, че руският президент Владимир Путин поддържа силна вътрешна подкрепа за своя режим и войната му в Украйна въпреки относително лошите икономически условия и стандарт на живот в Русия.

В него са участвали 1046 пълнолетни руснаци, живеещи в Руската федерация и окупирания от Русия Крим, като са използвани данни от руски доставчици на мобилни услуги.

67 процента от участниците одобряват начина, по който Путин води външната политика, а 58 процента одобряват вътрешната му политика. 66 процента планират да гласуват за Путин на предстоящите президентски избори през март 2024 г.

Относително високите рейтинги на Путин изглежда се запазват, въпреки че проучването установи, че руснаците не са доволни от нарастващите цени, причиняващи общо влошаване на условията на живот.

63 процента от участниците подкрепят войната в Украйна и че 64 процента от анкетираните виждат войната като цивилизационна борба между Русия и Запада.

Този резултат контрастира с други скорошни независими руски проучвания, които показват намалена подкрепа за войната.

Руските ултранационалистични яростни отговори на интеграцията на половете в украинската армия подчертават културно-идеологически светоглед, който се стреми да възстанови твърдите и традиционни роли и разкрива различията в способностите на Русия и Украйна да мобилизират своите общества.

Украинският министър на отбраната Рустем Умеров заяви на 8 януари, че украинското министерство на отбраната (МО) за първи път е закупило 50 000 комплекта униформи специално за жени военнослужещи.  Няколко ултранационалистически руски блогъри неправилно разбраха изявлението на Умеров, че Украйна ще набира жени. Друг блогър твърди, че Украйна сега се готви направо да прати н фронта 50 000 украински жени.

Украйна не е набирала жени и нито действащият закон, нито предложените законопроекти предвиждат набиране на украински жени. Жените доброволно служат в украинската армия и вместо това изявлението на Умеров отразява неотдавнашните украински усилия за по-нататъшно увеличаване на интеграцията на половете в украинските въоръжени сили чрез разработване на униформи и бронежилетки, подходящи за уникалните нужди на жените военнослужещи.

Негативните руски отговори осветляват и архаичните и женомразки възгледи, оформящи светогледа на руското ръководство и ултранационалистическата общност. Те също така отразяват продължаващия неуспех на руснаците да разберат точно колко широко и дълбоко украинското общество се е мобилизирало, за да се защити срещу руската инвазия. Украинското министерство на отбраната съобщи през октомври 2023 г., че близо 43 000 жени служат в редиците на украинските въоръжени сили, което е 21 процента увеличение на жените военнослужещи от 2021 г.

Украинският военен медиен център и украинският заместник-министър на отбраната Наталия Калмикова заявиха, че към ноември 2023 г. над 5000 жени военнослужещи са служили активно във фронтовите бойни зони.

За разлика от това, руският министър на отбраната Сергей Шойгу обяви през март 2023 г., че 1100 руски жени служат на фронтови бойни позиции от 39 000 руски жени, служещи в руските въоръжени сили, предимно на небойни позиции като санитари и готвачки.

Руските опозиционни медии съобщаваха през 2023 г., че властите все повече принудително набират жени от наказателни колонии. Което предполага, че това се извършва на много по-принудителна основа от доброволчеството на жените военнослужещи в Украйна .

Официални представители на Кремъл и рупори на Кремъл наскоро подчертаха важността на насаждането и конкретизирането на традиционните роли на половете и семейните ценности като основна част от руската вътрешна политика, като руските официални лица призовават за институцията на големи семейства с работещ баща и оставаща у дома майка. 

Руският президент Владимир Путин определи 2024 г. като "година на семейството" по време на новогодишното си обръщение и наскоро придаде голямо значение на ролята на руските жени като изпълняващи очакваната от тях роля на "майчинство".

Нарастващото руско социално разчитане на традиционните роли на половете, както са дефинирани и насърчавани от държавата, вероятно оказва силно влияние върху руските социални очаквания жените да се бият в армията, като по този начин оказва влияние върху способността на Русия да мобилизира значителна част от обществото, докато украинското общество продължава да да бъдат подтикнати от народното желание да защитят Украйна достатъчно силно, за да доведат толкова много украински жени близо до и на бойното поле по собствено желание.

Говорителят на украинските военновъздушни сили полковник Юрий Игнат съобщи, че Украйна има недостиг на зенитни управляеми ракети след няколко неотдавнашни големи руски удара с ракети и безпилотни самолети срещу Украйна.

Игнат заяви, че Украйна е ограничила оборудването и боеприпасите за противовъздушна отбрана и е използвала значително количество от съществуващите украински ракетни запаси за противовъздушна отбрана за защита срещу последните три големи серии от руски удари.

Представители на администрацията на САЩ съобщиха на 8 януари, че са се срещнали с лидери от фирми за рисков капитал и технологични и отбранителни индустрии, за да обсъдят предоставянето на Украйна на американски системи и оборудване. Съобщава се, че срещите са били фокусирани върху предоставянето на Украйна на дронове, оборудване за разминиране и средства за противодействие на руските дронове.

Руски източници възобновяват отдавнашните призиви за мащабна руска настъпателна операция в Харковска област за създаване на буферна зона с Белгородска област въпреки вероятната неспособност на руската армия да проведе операция за превземане на значителна територия в Харковска област в близко бъдеще. Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков заяви на 9 януари, че руските сили ще направят всичко, за да предотвратят украински непряк огън в Белгородска област.

Руски източници се възползваха от коментарите на Песков, за да призове руските сили да създадат буферна зона с дълбочина до 15 километра в Харковска област, за да изтласкат украинските РСЗО и артилерия от международната граница с Белгородска област.

Руските ултранационалисти рутинно призоваваха за подобна операция през лятото на 2023 г. на фона на голямо недоволство относно ограничените трансгранични нападения на проукраинските сили в Белгородска област.

Руско нахлуване би изисквало групировка от сили, много по-големи и значително по-добре обезпечени от тези, които в момента са концентрирали по цялата международна граница с Украйна, най-малкото в Белгородска област.

Bloomberg съобщи, че официални лица от Украйна, страните от Г-7, Индия, Турция, Саудитска Арабия и други страни са провели среща в Рияд, Саудитска Арабия на 16 декември, за да обсъдят украинските условия за преговори с Русия.

Bloomberg в статия, публикувана на 9 януари, цитира свои източници, че служители от Китай, Бразилия и Обединените арабски емирства (ОАЕ) не са присъствали на срещата, въпреки че Бразилия е представила писмено изявление.

 

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук