Италианците надхвърлиха 60 млн. благодарение на имигрантите

https://blitz.bg/svyat/italiancite-nadhvarliha-60-mln-blagodarenie-na-imigrantite_news46627.html Blitz.bg

Италианското население надхвърли 60 милиона души благодарение на имигрантите. 7 от всеки 100 души в Италия са чужденци, обяви Националният статистически институт, съобщи Pronto Sofia.

Точно преди 50 години италианците бяха 50 милиона на брой.
От 2001 г. насам броят на починалите италианци е по-голям от броя на новородените със 76 000. Всяка година обаче населението на Апенините се увеличава средно с половин милион души благодарение на притока на имигранти.
Според Статистическия институт, през 2050 г. са възможни три сценария. Първият предвижда населението да е от 55 милиона души, 9 милиона от които - чужденци.
Вторият предвижда то да е от 61 милиона души, 10 милиона от които чужденци.
Третият сценарий пък предвижда 67 милиона души население, 12 милиона от които имигранти. Както и да се изчислява обаче, имигрантите винаги са тези, които играят решаваща роля, коментират експертите по демография.
От години наред салдото между броя починали и новородени италианци е близо до нулата.
Най-населената област в Италия е Ломбардия (9,6 милиона души). Следват Кампания и Лацио. Най-малка е Вале д*Аоста - 126 000.
Населението нараства най-бързо в Северна и Централна Италия заради притока на имигранти в тези зони. /БЛИЦ
Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.
Коментирай