"Решението за евакуиране беше най-трудната стъпка. За първи път решавам да замина на своя воля. Сега се наложи да взема решение да замина, знаейки, че връщането ми може да не е съвсем скоро".

Това заяви пред БНР хуманитарният работник Илина Славова. Тя беше принудена да се евакуира от Бейрут след много години работа там.

"Бейрут ме завладя още първия път, когато го видях с очите си през 2009 г. Около година и половина след това успях да се изместя там и да го направя свой дом. Тази седмица за първи път трябваше да замина, без ясното знание кога ще се върна у дома. 

Това е много болезнено. Надявам се да не е за дълго - този живот от разстояние, следенето на новини от разстояние. Надявам се, че няма да отнеме дълго и аз и всички, които обичат Ливан, да могат да се върнат по домовете си". 

Българите сред първите евакуирани

По думите ѝ българите са били едни от първите нации, които са евакуирани. Останалите европейски и други страни все още се опитват да изпратят самолетите си, за да евакуират своите граждани, подчерта тя.

В последните десетилетия Ливан далеч не е "Швейцария на Изтока", коментира Славова. 

"Ливан е страна на изключително много противоречия и различности - това я прави много специална. В населението има 18 религиозни групи с политическа система, в която всяка религиозна група трябва да има глас във вземането на решения. Това прави страната една от най-любопитните страни за мен в цял свят.

Тя е една концентрация на хора от най-различни религиозни практики с много комплексна политическа система. И е разположена в регион, където винаги нещо се случва и тя е в епицентъра". 

"Хизбула" е политическа сила, не само военна

"Хизбула" е не само военна сила, тя е политическа сила и огромна социална организация, която се грижи за голяма част от населението на Ливан, отбеляза също Илина Славова. По думите ѝ "Хизбула" е много повече от военна структура. 

"В политически план в последните години "Хизбула" беше най-важната, най-силната политическа сила не само заради оръжието, но и заради резултатите от свободни избори. През 2019 г. почти 1 млн. хора протестираха срещу всички представители в политическата прослойка и срещу продължаващата система на разделение на властите. Тогава за първи път чухме много силни призиви срещу "Хизбула"", разказа тя.

Според нея несъмнено ще има огромна разлика в "Хизбула" след тази война. Тук става въпрос не само за елиминиране на много от ръководните кадри в партията, но и огромна загуба на техни ресурси, посочи Славова и каза:

"Несъмнено ще оцелее, но и несъмнено ще бъде различна". 

Ливанците смятат, че това започна от страна на Израел, добави тя и обясни, че в продължение на повече от година "Хизбула" е демонстрирала сдържаност и се е опитвала по всякакъв начин да избегне разширяване на конфликта. 

"Какво ще последва - зависи от това кога това насилие ще спре".