Изграждат петролопровод между Иран и Армения

https://blitz.bg/svyat/izgrazhdat-petroloprovod-mezhdu-iran-i-armeniya_news28228.html Blitz.bg

От 2009 година Армения и Иран започват изграждането на тръбопровод за доставка на ирански петрол и дизел за бившата съветска република, съобщи днес арменският министър на енергетиката Армен Мовсесян на пресконференция.

Планира се петролопроводът с дължина 300 километра да започва от иранския град Тебриз и да достига до град Ераск в Армения, където ще бъде изграден терминал за съхранение на горивата. "Армения ще получава нефт и дизел от петролната рафинерия, разположена в иранския град Тебриз по тръбопровод, чието строителство ще започне напролет", каза арменският енергиен министър. Според него строителството ще отнеме две години и ще струва 200 -240 млн. долара, като всяка страна ще покрие половината от разходите. Мовсесян посочи, че проектът е част от усилията на Армения да разнообрази енергийните си доставки особено след войната в съседна Грузия през август, която прекъсна руските доставки за Армения. "С цел да гарантираме енергийната сигурност на страната пристъпваме към диверсифициране на енергийните доставки", каза минстърът. Армения и Иран завършиха миналата година строителството на 150-километров газопровод, предназначен да транспортира 36 милиарда кубически метра природен газ от Иран до Армения през следващите 20 години. Газопроводът все още не е пуснат в действие. /АФП 
Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.
Коментирай