В американския щат Алабама за първи път в страната възнамеряват да екзекутират затворник, осъден на смърт чрез азотна хипоксия, съобщава Асошиейтед прес.

Този метод засега е разрешен в три щата, но никога досега не е бил използван. Сега планират да го изпробват за първи път върху 58-годишния затворник Кенет Юджийн Смит. В САЩ традицията на смъртното наказание съществува в много щати и е силно подкрепяна от обществото. Но се смята, че „е необходимо да се убива хуманно“.

В продължение на много години най-често срещаният вид екзекуция в тази страна беше електрическият стол. Видът на екзекуцията е толкова жесток, че понякога очите на умиращите изпълзяват от орбитите им, а косите им започват да горят.

През 1982 г. в САЩ за първи път е използвана смъртоносната инжекция. През 2005 г. екип от учени, ръководен от хирурга Леонидас Кониарис, стигнаха до извода, че 44% от затворниците може да са били в съзнание, когато са умирали и вероятно да са изпитвали непоносима болка. Но те не можеха да крещят или да се гърчат, защото серумът съдържа токсин, който парализира мускулите.

Освен това в момента в САЩ има недостиг на смъртоносния серум поради недостиг на редица компоненти. В резултат на това са регистрирани случаи, когато осъденият умира едва 2 часа след въвеждането му. До голяма степен това е причината САЩ да се опитват да преминат към алтернативна форма на екзекуция - азотната хипоксия.

Това означава, постепенно да се замества въздуха, вдишван от престъпника, с инертен газ, например азот или хелий. Твърди се, че този метод води до смърт много бързо - след 20 секунди. И в същото време се смята, че човек изпитва усещане, подобно на умора след тренировка.

„Както Американската ветеринарна асоциация, така и Световната организация за хуманно отношение към животните смятат, че азотната хипоксия е неподходяща за ветеринарна евтаназия. Котките и кучетата усещат приближаващата смърт много преди да загубят съзнание. А евтаназирането на прасе отнема поне 7 минути“, казва юристът Робърт Дънамтой, който е старши служител в Death Sentences Clearinghouse.

Теоретично преди екзекуцията може да се постави упойка. Но нито една фармацевтична компания не би искала нейните лекарства да се използват при екзекуции, пише "Труд".

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук