Президентът на отцепилата се от Грузия Южна Осетия Анатолий Бибилов заяви в сряда, че страната в следващия период ще предприеме правни стъпки за официално присъединяване към Русия, съобщава ЕнБиСи.

Новината идва, след като контролираните от Русия Донецка и Луганска народни републики обявиха наскоро, че в някакъв момент в бъдеще ще обмислят започването на официална процедура за присъединяване към Руската федерация.

"Вярвам, че единството с Русия е нашата стратегическа цел. Нашият начин. Стремежът на хората. И ние ще се движим по този път. Ще предприемем съответните правни стъпки в близко бъдеще", коментира Бибилов.

„Руският свят днес защитава интересите на онези, които са отдадени на него, тези, които се противопоставят на нацизма, зачитат универсалните човешки ценности и основните права и норми, приети от цялата международна общност“, каза лидерът на Южна Осетия.

"Осетинският народ е разделен и тяхната историческа и стратегическа цел е обединението в рамките на една държава. Тази държава е Руската федерация", добави той.

Лидерът припомни, че "първото възраждане на руския свят в най-новата история" се случи в Южна Осетия през 2008 г., когато Русия реши да защити осетинския народ и да признае независимостта на републиката.

„Благодаря ви, братя и сестри. Това беше историческо решение, което даде на народа на Южна Осетия гаранции за мир и възможности за развитие“, добави Бибилов.

Президентът каза, че страната е пропуснала шанса си да стане част от Русия през 2014 г., но той няма да позволи това да се случи отново.

„Нашите хора многократно са си поставяли тази цел, имахме възможността да сбъднем многовековната си мечта през 2014 г., когато Крим се върна в родното си пристанище. Тогава пропуснахме нашата възможност, но не можем да допуснем това да се повтори“, завърши президентът.

Сенатор Андрей Климов коментира жалбата на президента на Южна Осетия. Той отбеляза, че законодателството предвижда процедурата за приемане на чужди държави или части от тях в Русия.

„За да направите това, е необходимо основното - необходимо е да се изрази волята на осетинския народ. Това може да стане чрез референдум“, обясни той.

През нощта на 8 август 2008 г. грузинските войски нападнаха Южна Осетия и разрушиха част от столицата й Цхинвал. Русия, защитавайки жителите на републиката, много от които взеха руско гражданство, изпрати войски и след пет дни битки изтласка грузинските военни от региона и на 26 август призна суверенитета на Южна Осетия и Абхазия.

Тбилиси отказва да признае суверенитета на републиките. Москва многократно е заявявала, че признаването на тяхната независимост отразява съществуващите реалности и не подлежи на преразглеждане.