Археолози откриха съкровище от персийски монети на мястото на древногръцки град в днешна Турция. Парите може да са били предназначени за плащане на наемни войски. 

Древногръцкият град Нотион, намиращ се на 30 км северно от Курорта Кушадасъ, на брега на Егейско море в Турция, се споменава често в писанията на Ливий, Аристотел и Херодот.

През 2023 г. археолозите, разследващи руините, направиха може би най-вълнуващото си откритие досега: малко гърне, съдържащо „съкровище от златни монети“. 

Екипът от университета Браун и университета в Мичиган започна да проучва всеки сантиметър от античния град, планиран в мрежа, в сътрудничество с гръцки и турски институции от 2014 г до днес. В процеса на изследванията те откриха следи от крепостни стени, театър, агора (обществен площад), хероон (храм на героя) и дори малък храм на Атина.

През 2022 г., с разрешение от Министерството на културата на Турция, те започнаха да проучват допълнително двора на къща близо до агората - където се натъкнаха на съкровище от блестящи златни монети.

Турските власти разрешиха публикуването на находката едва тези дни, през август 2024 г.

Шок: Не е за вярване какво откриха под къща от 5 век пр. н. е.

Монетите са персийски дарици, пори, използвани в Мала Азия от 6-ти век пр. н. е., когато са въведени от техния съименник Дарий I (548-486 пр. н. е.) Ахеменидски цар на Персия от 521 г. Те са използвани до завладяването на Персия от Александър Велики през 330 г. пр. н. е. 

Монетите, открити в Нотион — които, както почти всички дарици, са украсени с гравюри на коленичил стрелец — изглежда датират някъде от 5 век пр.н.е. Кристофър Рате, класически археолог в Мичиганския университет и директор на археологическия проект Нотион, предполага, че са сечени в град Сардис, на 96 км северно от Нотион. 

Като се има предвид, че в Нотион през 6-ти век пр. н. е. има много регионални конфликти, вероятно монетите са били предназначени за плащане на наемници. Кои са били те, обаче е трудно да се каже.

Претендентите включват персийски войски от съседния град Колофон, които са окупирали Нотион от 430 до 427 г. пр.н.е., или Пачес, атински генерал, който атакува персийските симпатизанти, след като ги примами в засада през 427 г. пр.н.е. 

Монетите може да са си сменили собственика след морска битка по време на Пелопонеската война през 406 г. пр.н.е. или по време на персийския бунт през 360-те години пр.н.е.

Това, което прави това гърнето със злато особено важно и „Зрелищна находка“, е откриването му на оригиналното си място, непокътнато през времето. 

Древните монети често биват плячкосвани от грабители и изваждани от археологическия им контекст, преди учените да имат шанс да ги проучат. Фактът, че тези монети са намерени там, където са били оставени преди векове, ги прави „грандиозна находка … от най-голямо значение“, заяви в изявление Андрю Медоус , професор по древна история в Оксфордския университет .

Ключовият въпрос зад откритието - защо съкровището е било заровено и забравено - остава без отговор. „Откриването на такава ценна находка при контролирани археологически разкопки е много рядко“, отбеляза той. „Никой никога не скрива съкровище от монети, особено монети от благородни метали, без да възнамерява да ги вземе отново. Така че само най-голямото нещастие, смърт, може да обясни опазването на такова съкровище.