Мъжът, заподозрян в убийството на депутат от Минесота и раняването на друг, се предаде на полицаите пълзейки в неделя, след като те го откриха в гората близо до дома му, слагайки край на мащабното, почти двудневно издирване, което изправи на нокти целия щат.
Ванс Боелтър беше арестуван и обвинен в две убийства и два опита за убийство. Той е обвинен, че се е представил за полицай и е застрелял бившия председател на Камарата на представителите от Демократическата партия Мелиса Хортман и съпруга ѝ Марк в дома им рано в събота в северните предградия на Минеаполис, съобщава АП.
Властите твърдят, че той е застрелял и сенатор Джон Хофман, демократ, и съпругата му Ивет. Те бяха ранени в дома си на около 15 километра разстояние.
„Немислимите действия на един човек промениха щата Минесота“, каза губернаторът демократ Тим Уолц на пресконференция след ареста на Боелтър.
Издирването на Боелтър беше „най-голямото издирване в историята на щата“, каза началникът на полицията в Бруклин Парк Марк Брули. Всичко започнало, когато служители на полицията в Бруклин Парк отишли да проверят дома на Хортман и видели съпруга ѝ застрелян, преди стрелецът да избяга.
В неделя властите открили изоставено превозно средство, което Боелтер използвал, в селския окръг Сибли, където той живеел, и полицай съобщи, че вярва, че е видял Боелтер да тича в гората, каза Брули. Полицията е установила голям периметър и е извикала 20 различни тактически екипа, разделяйки района и издирвайки го.
По време на издирването полицията съобщи, че е получила информация, потвърждаваща, че някой е в гората, и е търсила с часове, използвайки хеликоптер и пеши служители, докато не намерила Боелтер. Той се предал на полицията, като изпълзя до служителите в гората, преди да бъде окован с белезници и задържан на терен, съобщиха властите.
Записи показват, че Боелтер е бил отведен в затвора на окръг Хенепин в 1:02 ч. централно време в понеделник и включват две снимки, една отпред и една отстрани, на Боелтер, облечен в оранжева затворническа риза.
Целенасочена атака
Дрю Еванс, началник на щатското Бюро за задържане на криминални лица, заяви, че насилието вероятно щяло да продължи, ако служителите на Бруклин Парк не били проверили дома на Хортман, което накарало Боелтер да избяга.
Семейство Хофман са били нападнати първо в дома си в Чампин рано в събота. Наказателна жалба, разпечатана след ареста на Боелтер, показва, че тяхната пълнолетна дъщеря се е обадила на 911 малко след 2 часа сутринта, за да съобщи, че маскиран човек е дошъл на вратата и е застрелял родителите ѝ.
След като полицията в близкия Бруклин Парк е научила, че депутат е бил прострелян, те са изпратили патрулни служители да проверят дома на Хортман.
Полицейските служители от Бруклин Парк са пристигнали точно навреме, за да видят как Боелтер застрелва Марк Хортман през отворената врата на дома, се казва в жалбата. В нея се посочва, че е имало престрелка с Боелтер, който е избягал вътре в дома, преди да напусне местопрестъплението. Мелиса Хортман е била намерена мъртва вътре, се казва в жалбата.
Властите твърдят, че Боелтер се е представил за полицай, дори е променил превозно средство, за да изглежда като полицейска кола.
Няма подробности за мотива
Властите не съобщиха мотив, когато обявиха ареста на Боелтер.
Списък с около 70 имена е намерен в писмени документи, извлечени от фалшивото полицейско превозно средство, оставено на местопрестъплението, казаха двама служители на реда, които говориха с Асошиейтед прес, пожелали анонимност, тъй като не са били упълномощени да обсъждат подробности от текущото разследване. Писмените документи и списъкът с имена включват видни щатски и федерални законодатели и обществени лидери, както и защитници на правата върху абортите и информация за здравни заведения, според служителите.
Служител на Минесота е казал на Асошиейтед прес, че в списъка са включени законодатели, които са се изказвали открито в подкрепа на правата върху абортите. Служителят е говорил, пожелал анонимност, тъй като разследването е в ход.
Боелтер е бивш служител с политическо назначение, който е служил в същия щатски съвет за развитие на работната сила като Хофман, показват записи, въпреки че не е ясно дали и колко добре са се познавали.
Около 6 часа сутринта в събота Боелтер е изпратил SMS на приятели, за да се извини за действията си, въпреки че не е казал какво е направил.
„Ще отсъствам за известно време. Може би скоро ще умра, така че просто искам да ви кажа, че ви обичам и двамата и ми се искаше нещата да не се бяха развили така“, написа той в съобщения, видени от АП.
Превод и редакция: БЛИЦ