Стремежът на човечеството да проникне все по-дълбоко в Космоса получи мощен импулс с изстрелването на две значими европейски обсерватории, изстреляни в косвическото пространство.
Двата европейски комплекса се състоят от "Хершел", най-мощния инфрачервен космически телескоп в историята, и "Планк", създаден, за да се зарови в останките от "Големия взрив", създал Вселената преди около 14 милиарда години. Двойката бе изведена в орбита от ракета "Ариана 5" на космодрума на Европейската космическа агенция (ЕКА) в Куру, Гаяна. Проектът на стойност 1,8 милиарда евро е най-скъпият в областта на космическата астрономия. "ЕКА е на път към първоизточника на Вселената", заяви Жан-Жак Дорден, генерален директор на агенцията. "Нека си представим, че виждаме първата светлина след "Големия взрив", добави той. Двата безпилотни апарата поотделно ще извървят през следващите седмици разстоянието до точка, известна като втора точка на Лагранж (L2), на около 1,5 милиона километра от Земята. "Хершел" трябва да надникне в дълбокия Космос и да изследва как звездите и галактиките нарастват от облаци от газ и прах. Съоръжението разполага с огледало с диаметър 3,5 метра - повече от 4 пъти по-голямо от всяко друго на предишните инфрачервени космически телескопи. "Планк" е "само" 1,5-метров телескоп с два ултрачувствителни детектора на космическа микровълнова фонова радиация, както е известен резултатът от "Големия взрив". С малко повече късмет "Планк" ще осигури "най-ясната снимка на всички времена" на Вселената, осигурявайки изображение от космическата физика, когато заобикалящият ни свят е бил едва на 380 000 години. /АФП
Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.