Според председателя на Италианската агенция по лекарствата (Aifa) Джорджо Палу, може да са необходими много повече антитела, за да се противодейства на щама Омикрон.

"Някои непубликувани проучвания ни показват, че за спиране на новия вирус са необходими 10-40 пъти повече антитела, отколкото са достатъчни за неутрализиране на оригиналния щам", казва той пред вестник Corriere della Sera.

Джорджо Палу казва, че Омикрон може да заобиколи антителата, получени след ваксинация или образувани след възстановяване от заболяването, казва той. Експертът посочва, че завършекът на един ефективен инжекционен цикъл може да бъде трета доза.

"Това е схема, която е част от историята на ваксинологията, не трябва да мислим, че необходимостта от поставяне на втора доза служи като доказателство за неуспеха на тези средства срещу COVID-19", казва вирусологът.

Той смята, че в момента учените все още не могат да дадат точен отговор на въпроса колко по-опасен е новият щам в сравнение с Делтата.

"Опитът на Южна Африка, който сякаш показваше това, не работи тук. Населението на Южна Африка е по-младо от това на Европа, ваксинационното покритие е около 25%, а и страната се намира в момента в лятото на южното полукълбо", заключава вирусологът.

Превод и редакция: БЛИЦ