Преди време уебсайтът Silk Road бе онлайн магазин за всеки, който търси бъбрек, картечен пистолет Uzi или половин килограм кокаин, пише profit.bg.

Този най-черен от черните пазари бързо стана известен като Amazon на нелегалната търговия. Също толкова бързо той изнерви властите, които искаха да сложат край на процъфтяващия му бизнес модел.

Зад този онлайн бизнес стоеше приятен 26-годишен мъж, който използвал сайта, за да продава наркотици и да наема убийци, които да се погрижат за всеки, дръзнал да заплаши неговата империя на стойност 1.2 млрд. долара.

Рос Улбрихт е непретенциозен компютърен програмист от Тексас с либертариански възгледи, който се превръща в един от най-търсените хора в САЩ.

В интернет обаче той е голяма фигура и наркобарон, известен с прякора „Страшния пират Робъртс“.

С нарастването на популярността на сайта, щатските федерални агенции се надпреварват коя да свали първа Silk Road, пише NY Daily News.

Преследването на човека, стоящ зад сайта, е компрометирано от бюрократични спънки, способността на Улбрихт да се измъква и от корумпирани агенти, които използват разследването, за да натрупат милиони.



В крайна сметка, данъчен агент от Манхатън е човекът, който успява да разкрие самоличността на Страшния пират Робъртс.

Удвивителната история на Улбрихт е разказана в нова книга на кореспондента на Vanity Fair и автор Ник Билтън.

През 2011 г. Улбрихт, който е дипломиран магистър по Инженерни науки от Университета на Пенсилвания, създава черен пазар за продажбата на наркотици извън обсега на властите.

Това, което прави Silk Road възможен, е биткойн - непроследима дигитална валута.

Сайтът започва с малка оферта — 50 кг халюциногенни гъби от импровизираната ферма на Улбрихт. Доставката е направена по пощата.

За да засили трафика, Улбрихт пуска съобщение на уебсайта Shroomery за наличието на новото му творение.

Мистериозният мъж зад платформата прави много малко грешки след това, но разследващ данъчен измами агент един ден намира много ценна следа в този пост.

Шест месеца, след като е пуснат Silk Road, Gawker пише статия за “Ъндърграунд уебсайт, където можете да си купите какъвто поискате наркотик.”

Историята си проправя път и до някои от големите медии, с което привлича вниманието на властите.

Улбрихт живеел скромно, въпреки че печелел милиони, тъй като получавал комисионна от всяка сделка на сайта. Той бил внимателен, но федералните власти също не изоставали много далече зад него в преследването му.

Агенти от няколко разследващи агенции на САЩ се опитвали да инфилтрират вътрешния кръг на организацията, още откакто сайтът започва да развива дейност, според Билтън.

Карл Форс от Агенция за борба с наркотиците е избран да бъде внедрен и с голямо удоволствие се възползва от възможността да влезе под прикритие срещу онлайн пирата.



Бeз позволение от своите шефове, той се сприятелява с Улбрихт онлайн, като се представя като трафикант на наркотици от Доминиканската република с името Ноб.

Форс разгневява шефовете си, като съветва Улбрихт как да прикрива самоличността си, както и много други неща.

Улбрихт също се обръща за помощ към корумпирания агент, когато властите изглежда са близо до него. А Форс е в уникално положение да му помогне.

Когато Къртис Грийн, модератор на Silk Road, е арестуван в дома си в Юта, Улбрихт е бесен. Арестът го разстройва, но по-лошото е, че бившият му служител някакси е успял да открадне 350 000 долара под формата на биткойн.

Улбрихт се свързва с Форс и пита дали познава някой, който може да се погрижи за Грийн и да го накара да върне парите.

Форс убеждава Грийн да подпише документ, с който се отказва от всякакви претенции и двамата разиграват фалшива сцена на изтезания, достойна за филм на Куентин Тарантино.

Грийн е потопен във вана в мотел, докато агент от Сикрет Сървис, в ролята на един от хората на Ноб, натиска главата му под водата. Форс заснема Грийн и изпраща снимката на Улбрихт като доказателство.

Впоследствие се оказва, че Грийн дори не е крадецът в случая. Истинският крадец е агент от Сикрет сървис на име Шон Бриджис, който се сдобива с достъп до компютъра на модератора след ареста му, според книгата на Билтън.

Бриджис в крайна сметка е заловен и осъден на шест години затвор за пране на пари, след като е успял да източи 800 000 долара от сметките на Silk Road.

По това време огромният каталог на артикулите, продавани и купувани в Silk Road, вече включва бойни карабини, човешки органи, отрови, като цианид, както и нелегален софтуер.

Докато сайтът потъва все повече в мрака, същото важи с пълна сила и за Улбрихт.

Учтивият млад човек, който слага началото на всичко това, вече е готов да убива, за да защити територията си.

“Нямам проблем да очистя този тип,” пише той, докато поръчва убийството на Грийн. Той плаща 80 000 долара за поръчката, чието изпълнение отново е разиграно като на театър.

Малко след това Улбрих наема група рокери от Hells Angels през сайта, за да проследят и убият разбойник, който се опитвал да го изнудва за 500 000 долара. За тази поръчка той плаща 150 000 долара.

Когато научава, че разбойникът бил разкрил самоличността му на четирима други, той плаща още 500 000 долара за убийствата им. Тела така и не са намерени.

В същото време Форс използва кодирана чат система, за да информира Улбрихт, че познава корумпиран агент, който е част от разследването на Silk Road и който е готов да помогне.

След това дава на Улбрихт чувствителна информация, която му помага да бъде една стъпка преди разследващите органи.

Впоследствие, когато е изправен пред съда, Форс също получава шест години затвор.

Примката около наркобарона се затяга.

В същото време непретенциозен агент, занимаващ се данъчни измами, преглежда методично постове в блогове с цел да открие истинската самоличност на Страшния пират Робъртс.

Гари Алфорд е поканен да се присъедини към екипа на ФБР в Ню Йорк. Той е доведен от данъчната служба, за да се занимава с прането на пари в това разследване. Никой не очаквал от него да излезе по-умен от колегите му от отдела за борба с киберпрестъпленията, които работели по случая от години.

Алфорд намерил ключа към разплитането на случая месеци преди да знае за това. Като част от проверките си той проследил IP адреса на първия пост, в който някога се споменава за Silk Road.

Това е същия пост, който Улбрихт пуска на сайта Shroomery в деня, в който Silk Road става активен. Това е единственият случай, в който оставя част от своята офлайн самоличност.

Алфърд се връща към тази своя находка и открива доказателства, които свързват Улбирхт със Страшния пират Робъртс. На 1 октомври 2013 г. агенти са обсадили клон на библиотеката на Сан Франциско, докато Улбрих работи на лаптопа си вътре.

Внезапно точно зад Улбрихт избухва спор. Мъж и жена започват да се карат. Двамата са агенти, а всичко това е с цел отвличането на вниманието на Улбрихт.

Докато Улбирхт се обръща да види какво става, друг агент взема лаптопа му с необходимите доказателства. Един от прозорците на Silk Road, който бил отворил, представлявал табло с милиарди биткойни.

На съдебния състав по делото срещу Улбрихт му са му необходими малко повече от три часа, за да го признае за виновен по седем обвинения. Страшният пират Робъртс получава доживотна присъда.