Френският бюлетин TTU в публикацията Bilan d’une chasse дава интересен поглед върху работата на Службата за сигурност на Украйна (ССУ) в борбата с разузнаването на чужди държави.
Макар украинските власти постоянно да говорят за необходимостта от реформиране на украинската разузнавателна общност по европейски образец, но фактически се получава по скоро СМЕРШ (СМЪРТ НА ШПИОНИТЕ от времето на ВСВ), тъй като ССУ лови чуждите шпиони един след друг. Според съобщение на ССУ от сегашния 16 юни, в периода от юни 2015 г. до май 2016 г. са образувани 367 наказателни дела, от които 76 са за предателство и 3 за шпионаж. Задържани са 13 информатори на руските служби и се води разследване.

Съобщението на ССУ не уточнява мащабите на щетите от различните случаи на предателство, но длъжностите, които заемали „къртиците” на руските служби, впечатляват: подполковник от Националната гвардия, един от помощниците на командващия операциите в „зоната на АТО” (Донбас), офицер-кадровик във военна част.

TTU съобщи по-рано, че в юли 2014 г. председателят на ССУ отбелязал, че „руската ФСС (Федерална служба за сигурност) и ГРУ (военното Главно разузнавателно управление) проникнали във Въоръжените сили, Генералния щаб а също така в щаба на АТО, военните части, борещи се против саботьорите и терористите”. Това потвърждават шпионските скандали след 2014 г.

TTU успяло да установи, че подполковник от Националната армия, осъден на 9 г. затвор, от март до май 2015 г. бил командирован към Обединената група на Националната гвардия при щаба на АТО, което му давало достъп до значителен обем информация относно водените и подготвяни бойни операции.

По време на разследването на TTU са открити и други случаи, когато „къртиците” са задържани след 2014 г.: полковник от Генералния щаб, лейтенант от ВВС, майор заместник-командир на ескадрила, полковник от департамента на тактическата авиация в Управлението по авиационна подготовка, граничар...

Буди особено внимание фактът, че украинските спецслужби също се оказват поразени от шпионажа. Това показало задържането през март 2015 г. на офицер от Управлението за информационни технологии на Службата за външно разузнаване на Украйна (СВРУ).

През юни 2015 г. високопоставен офицер от ССУ обяви за откриване на „къртица” в своите кръгове. През април 2016 г. друг офицер от СВРУ бил задържан от украинските граничари докато се опитвал да попадне в Крим. Независимо от водения конфликт, този офицер от разузнаването посетил Крим 70 пъти. При претърсването на автомобила граничарите открили компютърна флашка, на която имало 693 файла с гриф „Секретно” и „Съвършено секретно”.

Никой не се съмнява, че руската страна привлича не само агентурното, но и електронното разузнаване, при това с него се занимават както СВР така и ФСС с ГРУ. Същевременно руските и украинските власти си сътрудничат в областта на техническата защита на информацията, което позволява на руските специалисти да имат добра представа за украинските възможности в тази област.

Разузнавателните операции против Украйна не се водят от СВР, която е свързана посредством споразумения с Украйна да не водят разузнавателна дейност една против друга, а от контраразузнавателната ФСС, която не е сложила подпис в това споразумение.

Сред подразделенията на ФСС, които са въвлечени в различни епизоди, свързани с водене на разузнаване против Украйна, фигурират външното разузнаване на Граничната служба, външното разузнаване (3-то Управление) на военното контраразузнаване, а също и Департаментът за оперативна информация на 5-то управление на ФСС.

Както отбелязва TTU, през юни 2014 г. руските власти създадават работна група, която отговаря за украинските граждани, временно установени на руска територия. Тази комисия има в редовете си служители от контраразузнаването на ФСС, която може да се окаже полезна за определяне на руските граждани, които могат да се окажат носители на интересна информация.

Изучаването на украинските официални изявления и съдебни решения позволява да се направи извод, че руската ФСС е започнала разузнавателната си дейност в Украйна значително преди 2014 г., освен това ФСС вербува както украински граждани, временно пребиваващи на територията на Русия или Крим, а също и с тези украински граждани, които общуват с ФСС чрез интернет.

Общуването между агентите и водещите ги офицери от ФСС обикновено се води по електронната поща и мобилни телефони, понякога по Skype. Срещите с офицерите стават в Русия, много рядко на украинска територия, например в Донбас.

Руски дипломатически представителства в Украйна не са въвлечени в тази дейност заради опасения от скандали.

Оперативен интерес представлява информация за военната ситуация, имена на военнослужещи и граничари, желание да се проникне в радикални организации. Продължителността на работата на агентите не е голяма, максимум две години.

Превод и редакция: БЛИЦ