Какви знаци дават британците с избора на лейбъристите?
Едно от основните обещания е Великобритания да не влезе отново в ЕС, но да предоговорят поне част от сделките
Противно на тенденцията в останалата част от Европа, във Великобритания направиха остър завой наляво в политиката.
Днес е исторически ден за Великобритания. След като станаха ясни изборните резултати, на Даунинг стрийт 10 след 14 години отново има стопанин от Лейбъристката партия.
След като прие отговорността да състави правителство от името на Крал Чарлз III, сър Kиър Стармър прекрачи черната врата и започна да ръководи Обединеното кралство.
Британските избиратели наказаха консерваторите заради кризата с разходите за живот и годините на нестабилност и вътрешни борби, в които от 2016 г. насам се смениха петима министър-председатели, но темата, която нито една партия не засега и избягваше, беше причината за повечето проблеми - Брекзит.
"Никой не иска да говори за лудия човек в стаята, наречен Брекзит.
Говорим за всичко останало, но нека да не говорим за нещото, което е от основно значение за британския икономически растеж в следващите 5 години, а именно подновяването на връзката с Европейския съюз, дори и това да не означава, че се връщаме в единния пазар", каза проф. Майкъл Кокс, директор на IDEAS LSE.
Едно от основните обещания на лейбъристите е Великобритания да не влезе отново в ЕС, но да предоговорят поне част от сделките, съобщава БНТ.
Това обаче би отнело много време спрямо вътрешните проблеми, с които страната трябва да се справя. Темата за данъците беше основна в предизборния дебат, но според анализаторите ще доминира и след изборите.
"Едно от най-големите предизвикателства, които това правителство ще има са парите. Няма пари. Мисля, че много европейски правителства се сблъскват с фискалните си политики и Великобритания не е изключение.
И ако не искате да увеличавате данъците, което би забавило икономическия растеж, мисля, че ще трябва да приемете предизвикателството", обясни проф.Крис Андерсън, Лондонско училище по икономика.
Киър Стармър назначи първата жена, финансов министър в историята, която да се справи с тези предизвикателства - Рейчъл Рийвс. Но основният въпрос е ще остане ли новото управление фокусирано само върху вътрешните проблеми.
"Само защото вътрешната политика доминира изборите, не означава, че няма да има промяна и при външна политика.
Аз мисля, че започвайки с това, че със случи промяна, Стармър ще се изправи отново на пред предизвикателствата на на геополитика от една страна и силното желание от друг страна да се фокусира върху вътрешната политика", уточни проф.Питър Трубовиц, международен институт LSE.
Анализаторите посочват, че очакванията са огромни, почти колкото страха от провал на новото правителство.
Какви ще бъдат първите стъпки на новия кабинет ще стане ясно следващите дни. Очаква се първата външнополитическа изява на Киър Стармър да бъде предстоящата среща на върха на НАТО във Вашингтон.
Последвайте ни
2 Коментара: