Какво се случва с новата вълна от К-19 на Балканите?
След месец на стабилна епидемиологична обстановка със 150-200 нови случая на ден, Албания регистрира тази седмица над 500 новозаразени
АЛБАНИЯ
След месец на стабилна епидемиологична обстановка със 150-200 нови случая на ден, Албания регистрира тази седмица над 500 новозаразени. В сряда здравното министерство съобщи за 547 нови случая при направени 5639 теста. В болници се намират 90 души, като 15 от тях са в тежко състояние. Смъртните случаи в сряда са били пет.
От 4 януари всички служители в публичната администрация, супермаркетите и търговските центрове в Албания ще трябва да разполагат със сертификат за ваксинация срещу КОВИД-19, като в противен случай на всеки 5 дни ще трябва да представят резултат от отрицателен тест, за да докажат, че не са носители на коронавируса.
В заповедта на министърката на здравеопазването Огерта Манастирлиу се уточнява, че ще се признава и удостоверение за преболедуване на КОВИД-19. Това удостоверение ще бъде валидно в продължение на шест месеца.
БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА
Тази седмица в Босна и Херцеговина бяха установени 10 случая на варианта Омикрон на коронавируса, с което присъствието му се регистрира за първи път в страната. Здравни представители коментираха, че "няма съмнение, че Омикрон вече циркулира в Босна и че ще стане доминиращият вариант през следващите няколко месеца".
Според официални данни едва около 30 процента от населението на Босна и Херцеговина са ваксинирани срещу КОВИД-19. Според представители на здравното министерство обаче действителният процент е доста по-висок, защото статистиките не взимат предвид масовата емиграция от Босна през последните години.
ГЪРЦИЯ
След като няколко дни поред регистрира рекордни петцифрени стойности на новозаразените, основно заради разпространението на варианта Омикрон, Гърция въведе от 30 декември по-строги ограничителни мерки, които първоначално се планираше да влязат в сила от 3 януари.
Съгласно новите мерки се забраняват всякакви масови тържества за Нова година, било то обществени или частни, ограничава се работното време на заведенията, забраняват се музиката и правостоящите клиенти в тях. Ресторантите, клубовете и останалите заведения ще могат да работят само до полунощ и то само със седнали клиенти с до шест души на маса. Забранява се и музиката в заведенията.
Единственото изключение е за Новогодишната нощ, когато заведенията ще могат да останат отворени до 2 ч. през нощта при същите мерки за безопасност.
Вчера новозаразените в Гърция отбелязаха нов рекорд: 35 580 спрямо 28 828 ден по-рано. Направени са 424 682 лабораторни теста и процентът на положителните резултати е 8,38 на сто. Починали са 72 души, а 636 се намират в интензивни отделения.
КИПЪР
Кипър затегна мерките в навечерието на Новата година. На извънредно заседание в сряда кипърското правителство въведе по-строги ограничения, след като страната регистрира рекордните 3002 нови случая на заразяване.
За вход в нощни и музикални клубове и дискотеки, както и за присъствие на банкети, сватби и кръщенета, се изисква, освен сертификат за ваксинация, и бърз тест, направен до 24 часа по-рано. От последното изискване са освободени ваксинираните с бустерна трета доза от ваксините.
Максималният брой на присъстващите в ресторанти, нощни и музикални клубове и дискотеки е ограничен до 300 души, като всички клиенти трябва да са седнали, а танците са забранени. По отношение на сватби и кръщенета тази мярка ще влезе в сила от 3 януари.
Публиката на стадионите може да заема до 50 процента от капацитета им със задължително носене на защитна маска.
Използването на защитна маска за лице е задължително навсякъде. Министърът на здравеопазването препоръча на гражданите да използват хирургически маски с висока степен на защита от тип KN95 или FFP2 и да избягват текстилните.
От 4 до 15 януари всички пътници, пристигащи в Република Кипър, ще трябва да си направят PCR до 48 преди началото на пътуването. Независимо от ваксинационния си статус, те ще трябва да се подложат на лабораторен PCR тест при пристигането си за своя сметка.
От 3 януари се въвежда дистанционна работа за поне 40 процента от персонала на организациите и предприятията в сектора на услугите.
КОСОВО
Косовското здравно министерство съобщи тази седмица, че е регистрирало първите девет случая на варианта Омикрон в страната. Министерството посочи, че от 22 души, дали положителен тест за КОВИД-19 през последните десет дни, девет са заразени с варианта Омикрон.
Ведомството заяви, че от деветимата заразени двама души са пристигнали от САЩ, двама от Великобритания, един от Франция, а още четири случая са на косовари, които не са пътували извън страната. Министерството допълни, че "вариантът Омикрон се очаква да влоши епидемичната обстановка в страната".
През последното денонощие в Косово са регистрирани 53 нови случая на коронавирус при тествани 3263 проби, съобщи министерството на здравеопазването. Няма смъртни случаи през последните 24 часа. В момента активните случаи в страната са 419.
РЕПУБЛИКА СЕВЕРНА МАКЕДОНИЯ
Властите в Република Северна Македония обявиха, че няма да въвеждат допълнителни ограничителни мерки във връзка с разпространението на коронавируса. Броят на активните случаи в страната остава на нивото около 5000, сравнително нисък е и броят на новозаразените.
През последните 24 часа в страната са потвърдени 373 нови случая при направени 5489 теста. Регистрирани са 12 смъртни случая, а 320 души са се възстановили. Активните случаи на национално ниво в момента са 5006.
От началото на пандемията в Северна Македония са регистрирани общо 224 507 случая на КОВИД-19. 211 548 души са оздравели, а общият брой на починалите от коронавируса в страната е 7953 души.
Първият случай на заразен с новия вариант на коронавируса Омикрон в Република Северна Македония бе регистриран миналата седмица.
РУМЪНИЯ
Броят на новите случаи на КОВИД-19 през последната седмица остава сравнително нисък, но бележи тенденция към увеличение. През изминалото денонощие в Румъния са потвърдени 1497 случая на КОВИД-19, а 37 души са починали. В интензивни отделения се намират 402 пациенти, включително четири деца.
В 18 окръга и в столицата Букурещ се отчита нарастване на нивото на заболеваемостта, но всички окръзи остават в зелен сценарий.
До 30 декември на територията на Румъния са потвърдени 1 807 223 случая на коронавирусна инфекция, а 11 212 са повторно заразени пациенти, дали положителен тест повече от 180 дни след първото заразяване. 1 737 543 пациенти са се излекували, а 58 714 души са загубили битката с болестта.
Най-висока заболеваемост на 14-дневна база е регистрирана в западния окръг Арад - 1,12 на 1000 жители. В Букурещ заболеваемостта е 0,63 на 1000 жители.
Потвърдените случаи на варианта Омикрон в страната до момента са 38.
Здравният министър Александру Рафила обяви тази седмица, че карантината за заразените с КОВИД-19 граждани в Румъния ще бъде намалена на десет дни. Той посочи, че подобен период на изолация и карантиниране важи в много страни-членки на Европейския съюз.
До момента 7 939 823 души в Румъния са ваксинирани с най-малко една доза, 7 818 426 са получили пълната схема, а 2 007 989 са имунизирани и с бустерна доза.
СЛОВЕНИЯ
Тенденцията за увеличаване на броя на заразените с коронавирус в Словения се запазва и управляващите предвиждат въвеждането на нови ограничителни мерки още в началото на следващата година.
Премиерът Янез Янша заяви вчера, че се очакват "вероятно най-големите бройки заразени от началото на тази епидемия". Той предупреди, че предстоят трудни седмици и месеци, в които ще бъде необходимо да се вземат по-строги мерки с цел да се ограничи разпространението на епидемията, предизвикано от варианта Омикрон.
В Словения вчера бяха регистрирани 1704 нови случая на коронавирус, при което всеки трети тест е бил позитивен, а от последиците от инфекцията починаха седем пациенти.
СЪРБИЯ
Кризисният щаб на Сърбия реши тази седмица да не променя ограничителните мерки, тъй като епидемиологичната ситуация в страната е стабилна. Всички мерки за предотвратяване на разпространението на коронавируса остават в сила, имаме най-нисък процент на новозаболели в Европа, заяви Дария Кисич Тепавчевич, член на Кризисния щаб.
Тя предупреди, че процентът на позитивните все пак нараства, особено в Белград, и съществуват опасения, че това може да бъде начало на ново значително увеличаване.
Мерките, които сега са в сила, като носене на маски и поддържане на дистанция дават резултат и трябва да продължат, заяви епидемиоложката и отправи апел към хората да се ваксинират.
През последните 24 часа в страната бяха потвърдени 1949 нови случая при направени 16 372 тест. 23 души починаха. Болнично лечение получават 2077 пациенти.
ТУРЦИЯ
От вчера Турция започна да прилага своята собствена ваксина срещу КОВИД-19 Турковак. Здравният министър Фахреттин Коджа обяви, че турската инактивна ваксина ще може да се прилага като бустрена доза без значение каква ваксина е била поставена преди това. Желаещите да се ваксинират с този препарат може да си запишат час в градските болници в страната, откъдето ще започне ваксинацията.
Самият Коджа също си постави ваксината Турковак като бустерна доза заедно с членовете на специализирания научен съвет за борба с коронавируса.
Разработената в Турция ваксина получи разрешение за спешна употреба миналата седмица. С въвеждането на Турковак Турция става деветата страна в света, която произвежда собствена ваксина срещу КОВИД-19.
В страната са поставени досега 130 656 206 дози ваксина срещу коронавируса. Общо 56,87 милиона души са имунизирани с поне една доза, 51,53 милиона са с две дози, а трета доза ваксина са получили 18,34 милиона. Ваксинирани с две дози са 83,01 процента от пълнолетното население на страната, сочи официалната статистика.
Страната отчита увеличение на новите случаи на КОВИД-19, като през последните дни те са над 30 000 дневно. Вчера Турция регистрира 39 681 новозаразени, което е най-високият брой случаи на дневна база от 28 април. Регистрирани са 139 смъртни случая, свързани с вируса като се бележи спад спрямо ден по-рано, когато смъртните случаи са били 142.
ХЪРВАТИЯ
Премиерът на Хърватия Андрей Пленкович предупреди за опасност от "експлозия на Омикрон" в страната, коментирайки увеличения брой новозаразени с коронавирус, които са 5958 за последното денонощие. Той предупреди, че новият вариант на коронавируса е много по-заразен от останалите и призова гражданите да се ваксинират и да бъдат дисциплинирани особено по време на новогодишните празници, за да се избегне разпространението на заразата.
Председателят на Кризисния щаб Давор Божинович обяви, че щабът е решил да продължи мерките, които вече са в сила, до ново решение. Епидемиологичната ситуация се следи и всекидневно се правят нови проучвания, за да бъдат взети оптималните за момента решения, каза той.
Работата на заведенията за Нова година остава до 2 часа. В резултат на рекордното увеличение на случаите на коронавирус в Далмация, Кризисният щаб в Сплит планира да въведе по-строги мерки, съобщи Божинович.
До 28 декември включително общият брой на ваксинираните в Хърватия с поне една доза е 2 255 115 души, а от тях със завършена ваксинация са 2 130 760 души (1 942 628 души са приели две дози, а 188 132 са ваксинирани с еднократната ваксина Янсен). Процентът на ваксинираните между пълнолетното население на страната е 62,72 процента.
ЧЕРНА ГОРА
Черногорското правителство наложи нови мерки за ограничаване на разпространението на КОВИД-19, като намали работното време на заведенията до 22 ч. вечерта и въведе изискване за отрицателен PCR тест при влизане в страната.
Новите мерки са в сила от 30 декември до 12 януари, съобщи на пресконференция министърката на здравеопазването Йелена Боривинич-Бойович в сряда. Тя каза, че здравните власти са предложили по-строги мерки, включително затваряне на ресторантите и баровете, но правителството ги е отхвърлило.
За работата на заведенията ще бъде направено изключение през Новогодишната нощ, когато ще могат да останат отворени до 1 ч. през нощта, допълни Боривинич-Бойович.
Още преди това решение публичните тържества за Нова година бяха забранени, а носенето на маска на закрито стана задължително.
През последните три дни броят на новите случаи за денонощие се утрои - от около 500 в понеделник до 1500 в сряда.
В Черна гора срещу КОВИД-19 са ваксинирани около 60 процента от пълнолетните жители.
Последвайте ни
1 Коментара: