Атаката, при която Съединените щати заловиха Николас Мадуро в Каракас, е отнела живота на най-малко 100 души. Това обяви венецуелският министър на вътрешните работи Диосдадо Кабейо, като съобщи, че Мадуро и съпругата му Силия Флорес са били ранени по време на операцията.
"Засега има 100 загинали и приблизително толкова ранени. Атаката срещу страната ни беше ужасна", заяви Кабейо в седмичното си предаване по държавната телевизия.
Поражения
По думите му Силия Флорес е получила травма на главата и удари по тялото, а Мадуро е бил ранен в крака.


"За щастие и двамата се възстановяват", допълни той.

Венецуелските въоръжени сили разпространиха кадри от погребенията на загиналите военнослужещи. Видеата показват ковчези, покрити с венецуелски знамена, разплакани близки и речи, в които се възхваляват "смелостта, храбростта, честта и лоялността" на убитите военни.
Временно изпълняващата длъжността президент на Венецуела Делси Родригес заяви, че в отношенията със Съединените щати "има петно, което никога не се е случвало в нашата история". След като положи клетва пред Националното събрание, Родригес обяви седемдневен национален траур в памет на жертвите.
Въпреки острия тон, тя уточни, че търговските отношения между Каракас и Вашингтон не са прекъснати. Държавната петролна компания PDVSA вече е обявила, че води преговори за продажба на суров петрол на САЩ.
Американският президент Доналд Тръмп увери, че временното ръководство на Венецуела ще предостави между 30 и 50 милиона барела петрол – еквивалент на един до два месеца добив на страната.
По-късно Тръмп написа в социалната си мрежа, че средствата, които ще получи Венецуела, ще могат да бъдат използвани единствено за закупуване на американски продукти, включително селскостопански стоки и лекарства.
ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ В БЛИЦ!