Хърватският президент Зоран Миланович коментира сръбската покупка на френски изтребители „Рафал“, като каза, че Сърбия е два пъти по-изостанала от Хърватия и набавя оръжие, за да бъде готова за „едноседмична фиктивна война“, предаде ХИНА.

Сърбия подписа в рамките на официалното посещение на френския президент Еманюел Макрон в Белград споразумение за купуване на 12 изтребителя „Рафал“ от Франция за 2,7 млрд.евро.

Миланович подчерта, че предвид потенциала на Сърбия през 90-те години и индустриализацията и индустриалната традиция, „Сърбия би трябвало да е по-развита от Румъния например“, но в действителност е два пъти по-изостанала от Румъния и Хърватия.

„Вучич може да използва всичко, за да налива вода в мелницата си, но това си е тяхна работа. Не е моя или наша работа“, посочи Миланович, който присъства на полагането на клетви на новопостъпилите за доброволна военна служба в Хърватия.

„Сърбия купува и френски системи за противовъздушна отбрана и първокласни китайски и руски системи за тактическа противовъздушна отбрана. Ние нямаме нищо от това. Така че сръбското правителство се въоръжава, но в действителност се въоръжава за една седмица фиктивна война, която никога няма да избухне“, добави той, цитиран от Сега. Миланович допълни, че Хърватия също е въоръжена за най-много една седмица война. 

Хърватският премиер Андрей Пленкович също коментира сръбската покупка, като заяви, че Хърватия остава най-голямата въздушна сила в тази част на Европа.

"Купихме самолети, които подобриха хърватските въздушни сили и ни осигуриха безпрецедентна отбранителна способност, за разлика от Сърбия, която не е член на НАТО, докато Хърватия е. Оборудването и системите на хърватските „Рафал“ със сигурност няма да бъдат същите или на същото ниво като тези, които Франция ще достави на Сърбия“, посочи той.

„Политически разбирам усилията на Макрон да дистанцира Сърбия от Русия и да я приближи до Европейския съюз, но вярвам, че Хърватия все пак ще има най-силните въздушни сили в региона“, изтъкна той.

Хърватия купи 12 изтребителя „Рафал“ от Франция през 2021 г. за 1,13 милиарда евро. Първите шест от тях пристигнаха през април, а останалите шест ще бъдат доставени през 2025 г.