Китай въведе в строя „Фуцзян“ – новият самолетоносач, който пренарежда силите в Тихия океан

Пекин постави на бойно дежурство „Фуцзян“ – най-модерният си самолетоносач, символ на растящата китайска мощ в региона.

https://blitz.bg/svyat/kitay-vavede-v-stroya-fuczyan-noviyat-samoletonosach-koyto-prenarezhda-silite-v-tihiya-okean_news1118868.html Blitz.bg

Военноморските сили на Китай официално въведоха в експлоатация третия си самолетоносач – „Фуцзян“, кораб, който според анализатори бележи нов етап в амбициите на Пекин да промени баланса на силите в Азиатско-Тихоокеанския регион. От първата заварка до пълната бойна готовност са изминали осем години и девет месеца – рекордно кратък срок за проект с подобна сложност.

„Фуцзян“ е първият китайски самолетоносач, изцяло създаден по национален проект. Официалната церемония по предаването му на флота се състоя в порта Саня на остров Хайнан в присъствието на президента Си Дзинпин. Корабът е заложен през 2017 г. в шанхайската Jiangnan Shipyard Group, като ключови елементи са произвеждани в различни предприятия из страната, а финалната сглобка започва през 2021 г. След пускането на вода корабът преминава пълен цикъл морски изпитания, а пилотите от авиокрилото се подготвят върху наземен макет в Ухан.

Очаква се ескортът му да включва разрушители „Тип 055“ – сред най-мощните модерни бойни кораби в света. „Фуцзян“ се присъединява към вече действащите „Ляонин“ и „Шандун“, приети във флота през 2012 и 2019 г.

Новият самолетоносач впечатлява и с размерите си. С водоизместване от около 80 хиляди тона, дължина 320 метра и ширина 75 метра той е най-големият кораб от този клас извън САЩ. Въпреки това използва неядрена силова установка – комбинация от парни турбини и дизелови генератори, а мащабите му напомнят на американските „Кити Хок“.

Големият технологичен пробив обаче са електромагнитните катапулти – система, която до момента имат единствено новите американски самолетоносачи „Джералд Форд“. Те осигуряват по-плавно и ефективно излитане, регулират ускорението според масата на самолета и освобождават място в корпуса, тъй като не изискват парни инсталации.

Надстройката е компактна и концентрира центъра за управление на полетите, радара с фазирана антенна решетка и комуникационните системи. Двата асансьора повдигат едновременно двойка самолети – значително подобрение спрямо предишните кораби.

По традиция китайските самолетоносачи не носят настъпателно въоръжение. Защитата се осигурява от оръдия „Тип 730“ и ЗРК HQ-10. Основната ударна мощ е поверена на палубната авиация: изтребители J-35 и J-15T/DT, ранно предупреждение KJ-600 и хеликоптери Z-20. Корабът може да приеме над 50 летателни апарата, без да се включват дроновете.

Особено внимание привлича новият J-35 – малозабележим изтребител от пето поколение. Според китайски източници ефективната му площ на разсейване е „по-малка от човешка длан“. Въоръжен с ракети PL-17 с далекобойност до 400 км и подпомаган от самолети за ДРЛО, той значително разширява радиуса на контрол около корабната група.

Заместник-директорът на Института за международни изследвания към Народния университет на Китай Дзин Цанжун заяви пред Global Times, че „Фуцзян“ е от ключово значение за противодействие на американската стратегия за „островни вериги“, простиращи се от Окинава до Гуам и Хаваите. По думите му Пекин вече е разширил влиянието си до втората верига, а Тайван остава „ключовият възел“ в първата.

Паралелно с това се появяват данни за следващ китайски самолетоносач – макет с водоизместване 115 хиляди тона, дължина 340 м и ядрена силова установка вече е изграден в Ухан. Очаква се той да превози между 60 и 80 самолета и тежки дронове.

Според експерти Китай последователно увеличава способностите си за операции далеч от собственото крайбрежие – важен елемент както за инициативата „Един пояс, един път“, така и за интересите му в Африка и Пакистан.

В същото време американската корабостроителна индустрия е изправена пред бюджетни съкращения: Вашингтон се отказа от строителството на две подводници „Вирджиния“ и два разрушителя „Арли Бърк“, а флотът от „Тикондерога“ постепенно излиза от употреба.

По брой кораби Китай вече надмина САЩ, а по темпове на строителство е без конкуренция. Липсващият елемент – флот от съвременни самолетоносачи – вече е реалност. И Пекин ясно показва, че няма намерение да спира дотук.

Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.
Коментирай