Китайският сателит Цюецяо засне Земята и обратната страна на Луната
Китайският сателит Цюецяо (Queqiao), използван за ретранслиране на сигналите от лунната станция Чанъе-4, изпрати снимки на нашата планета и на обратната страна на Луната.
Автоматичната научна станция Чанъе-4 с роувър на борда бе изстреляна 7 декември. Кацането на обратната страна на Луната бе меко, а роувърът Юйту-2 изпрати първите снимки и научна информация. Любопитно е, че Чанъе-4 достави на Луната метален цилиндричен контейнер със семена на синап, картофи и яйца на копринени буби. Идеята е от яйцата да се излюпят буби, произвеждащи въглероден диоксид, докато картофите и синапа отделят кислород чрез фотосинтеза. По този начин те могат да създадат съвсем опростена затворена екосистема на Луната. Китайските учени ще наблюдават тяхното развитие при гравитация 6 пъти по-малка от земната. Това е важно за бъдещите лунни бази.
Връзката между лунната платформа и Земята се осъществява с помощта на сателита-ретранслатор Цюецяо. Сателитът се намира в хало орбита около точката на Лагранж L2 на системата Земя-Луна, която е на разстояние 65-80 хиляди км от повърхността на Луната. Сателитът разполага с една 4,2-метрова параболична антена.
На сателита е инсталиран и инструмента NCFE (Netherlands-China Low-Frequency Explorer). С негова помощ се търсят нискочестотните сигнали на ранната Вселена. Наличен е и лазерен далекомер за измерване на разстоянията до Луната. Оптичните камери на Цюецяо направиха няколко снимки, които бяха изпратени на Земята. На тях се вижда нашата планета и обратната страна на Луната, покрита с кратери и лунни езера и морета. На една от снимките се вижда антената на NCFE.
Последвайте ни
0 Коментара: