Китайско чудо: Соларните панели превъртяха играта
Учени от цял свят работят за подобряване на ефективността на соларните панели, така че да се генерира повече енергия от същата площ, на която са монтирани
Компанията за соларни технологии LONGi постави нов световен рекорд за перовскитно-силициеви тандемни соларни клетки, като постигна 33,9% ефективност. Постижението е сертифицирано от Националната лаборатория за възобновяема енергия на САЩ (NREL), се твърди в прессъобщение на компанията.
С това постижение изследванията в областта на възобновяемите енергийни източници получават значителен тласък, тъй като светът се стреми да намали зависимостта си от изкопаемите горива. Учени от цял свят работят за подобряване на ефективността на соларните панели, така че да се генерира повече енергия от същата площ, на която са монтирани.
Стандартните соларни клетки с единично съединение, които се намират във всички соларни панели имат теоретична граница от 33,7%, наричана още граница на Шокли-Куизер (S-Q). За да се преодолее тя, изследователите експериментират с различни материали, които могат да се съчетаят със силиций, за да се подобри ефективността.
Значителен успех е постигнат с перовскитите.
Тандемната соларна клетка е съставена от различни материали, всеки от които реагира на отделна част от слънчевия спектър. Това спомага за подобряване на общата ефективност на соларната клетка.
С помощта на перовскити – естествено срещащ се минерал на калция, соларните клетки на силициева основа имат теоретична ефективност от 43%, което ги прави вероятния кандидат за модернизиране на конвенционалните соларни клетки. Ето защо перовскитите са известни още като „материал на чудото“.
Рекорд
По-рано тази година изследователи от Университета за наука и технологии „Крал Абдула“ (KAUST) в Саудитска Арабия поставиха световен рекорд, като със своята тандемна соларна клетка постигнаха ефективност от 33,2 процента.
С резултат от 33,9% на китайската компания е малко по-добра, но показва, че има много възможности за подобряване на ефективността на тандемните соларни клетки.
Постижението на LONGi е значимо, като се има предвид, че през ноември миналата година нейните тандемни соларни клетки постигнаха 26,81% ефективност. Тогава това беше рекорд само по себе си, но поради бързото развитие в областта след това, той беше засенчен многократно.
Постижението на LONGi в областта на изследванията и разработките на тандемни соларни клетки е сигнал за преместване на технологичното ноу-хау в Китай – тенденция, която наблюдаваме и в други области.
Като основен световен доставчик на соларни клетки с единично свързване, LONGi е в добра позиция да използва производствените си възможности за въвеждане на своите високоефективни тандемни соларни клетки, изработени с „материала чудо“.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук
Последвайте ни
2 Коментара: