Руската рубла отслабна в предобедната търговия в Москва днес, понижавайки се до 63 рубли за долар за първи път от почти три месеца заради геополитическите рискове и резкия спад на акциите на "Газпром", предадоха Ройтерс и БТА.

В 11:01 часа българско време рублата е била с 2,4 на сто по-слаба спрямо долара и се е търгувала 62,44 рубли за долар, достигайки по-рано 63 рубли за долар за първи път от 7 юли. Тя е загубила 1,7  на сто до 60,91 рубли за евро и 2,1 на сто спрямо юана – 8,68 рубли за юан.

"За отслабването на рублата може да са способствали конвертирането на плащанията по облигациите в чуждестранна валута и геополитическите събития", каза шефът на инвестиционното подразделение в "Локо инвест" (Locko Invest) Дмитрий Полевой. 

Суровият петрол сорт Брент, който е референтен за основния руски износ, се е понижил с 0,7 на сто до 97,2 долара за барел, след като по-рано е достигнал повече от едномесечен максимум. 

Силна рубла, като правило, е необходима на населението и вносителите. Докато за износителите и бюджета е по-изгодно националната валута да е по-слаба. В същото време населението се нуждае от валутата предимно за задгранични пътувания, но напоследък възможностите за пътуване силно намаляха.

Какво точно накара рублата да започне да пада? И ще успее ли да затвърди тази тенденция сега?

Любопитно е, че в началото на тази седмица рублата се засили. Защото ЕС заплаши с нов пакет от санкции да наложи санкции срещу акциите на държавния заем или други ограничения върху транзакциите със западни валути на Московската борса. В този случай обменният курс на рублата ще трябва да бъде взет под ръчния контрол на Централната банка. При такива рискове мнозина продаваха долари и евро, укрепвайки рублата.

„Но това не се случи, така че рублата започна да отслабва спрямо долара, въпреки петролните котировки. Трябва също да се разбере, че в момента рублата се влияе не толкова от пазарните инструменти, колкото от геополитиката, санкциите и баланса на износа и вноса“, казва Артьом Деев, ръководител на аналитичния отдел в “АМаркетс”.

Основният фактор, който укрепи рублата през последните месеци, е огромният търговски излишък поради големите приходи от износ (газът, петролът, металите, зърното и много други стоки са поскъпнали) и рязък срив на вноса (санкциите усложняват или забраняват търговията със Запада). Новият пакет от санкции, обявен от ЕС тази седмица, въведе нови ограничения върху доставките на европейски стоки за Русия, което ще се отрази и на статистиката за вноса.

Рублата обаче също има причини за отслабване. Например, това е укрепването на долара на световния пазар поради изходящата статистика на САЩ и очакванията за паричната политика на Федералния резерв.

„Колкото по-лоши са нещата в САЩ с инфлацията и пазара на труда, толкова по-големи са шансовете за последващо повишаване на лихвите и ръст на долара. На този фон валутите на развиващите се страни, включително рублата, демонстрират отслабване, което виждаме“, казва Деев.

Що се отнася до цените на петрола, ако те не растяха сега, рублата щеше да отслабне още повече тази седмица. „Всъщност покачването на цените на петрола просто предпазва рублата от по-сериозен спад. Например днес петролните котировки ускориха покачването си, като актуализираха месечния максимум, в резултат на което доларът се върна от нов двуседмичен връх от 61,7 рубли малко под 61 рубли, губейки почти всички постижения от сесията, ”, казва Дмитрий Бабин, експерт.

Експертите залагат на по-нататъшно отслабване на рублата, въпреки че много ще зависи от непредвидими събития.

„Има шансове курсът на долара в Русия да надхвърли 62 рубли в близко бъдеще, а по-късно, след 20 октомври, рублата отново ще започне да се укрепва. Защото ще има данъчен период, когато износителите превеждат данъци и акцизи в бюджета“, прогнозира Деев. Според оценките н “Зенит Банк” през октомври обменният курс на рублата ще бъде по-слаб, отколкото от септември, в диапазона 59-66 рубли за долар.

„До края на годината рублата може да отслабне до 70 за долар, което е толкова необходимо на бюджета и компаниите износители, при условие че Министерството на финансите започне валутна намеса”, предполага Деев.

Ако не се случи нищо извънредно и борсовата търговия с валути продължи, тогава можете да се съсредоточите върху диапазона от 60-70 в двойката долар и рубла, казва Георги Вашченко, заместник-директор на аналитичния отдел на “Фрийдъм Финанс”. . Според него в дългосрочен план (след повече от година) е по-вероятно рублата да отслабне, отколкото да се засили.

„Износът ще намалее, притокът на инвестиции спря. В този момент вътрешното парично предлагане е ускорило растежа си до 16% на годишна база и няма къде да се изхвърли. Вносът и промишленото производство ще се възстановяват много дълго и с различна степен на успех.

Рецесията в икономиката често е придружена от стагнация в индустриалното производство, нарастваща инфлация и отслабваща рубла. На хоризонта на годината подобни рискове са минимални, но в дългосрочен план са налице“, заключва Вашченко.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук