Колумбия с шокиращ закон заради Ескобар, масово ще избиват на...
Съд в страната разпореди хипопотамите, внесени в страната през 80-те години на миналия век от наркобарона Пабло Ескобар, да бъдат убивани
Съд в Колумбия разпореди хипопотамите, внесени в страната през 80-те години на миналия век от наркобарона Пабло Ескобар, да бъдат убивани.
В петък Административният съд даде срок от три месеца на Министерството на околната среда да издаде наредба, която да предвижда мерки за изкореняване на вида, защото сериозно застрашава екологичния баланс в района.
За разлика от в Африка, където тези животни са отговорни за смъртта на стотици хора годишно, в Колумбия хипопотамите са се превърнали в туристическа атракция и незаменима част от местната общност.
В последните години обаче край река Магдалена има сигнали за нападения над рибари. Друг проблем, който експерти подчертават е, застрашената популация на ламантини.
Как се стига дотук?
След смъртта на Пабло Ескобар през 1993 г. хипопотами от неговата частна зоологическа градина избягали в природата. Намерили своя нов дом в район с богата растителност, където нямало хищници. Без естествен враг те започнали да се размножават, създавайки днес най-голямата популация извън Африка.
От четири хипопотама, които Ескобар внася контрабандно, сега около 166 от двутонните животни се разхождат свободно в Колумбия. Въпреки това защитници на животните и туристите се противопоставят на лова на хипопотами.Но от съдът категорично уточняват, че мерките за изкореняване на хипопотамите трябва да включват „контролиран лов и кастрация“, предаде ABC News.
Още миналата година Министерството на околната среда обяви плановете си да кастрира част от популацията и да евтаназира друга.Появиха се и планове за преместване на животните в Мексико, Индия или Филипините, но тъй като това ще струва на държавата около 3,5 млн. долара, се провалиха.
Наред с човешката заплаха, хипопотамите оказват голямо въздействие върху околната среда, като консумират в големи количества растителност, унищожават дивата природа и променят местните ландшафти.
Последвайте ни
0 Коментара: