Конфликт в редиците на НАТО, Макрон търси подкрепа от Путин
На 26 юни се проведе телеконференция между президентите на Русия и Франция
Преди няколко дни Франция и Турция бяха на прага на военен сблъсък в Средиземно море. Френска фрегата искаше да инспектира товарен кораб, който пътува за Либия под защитата на корабите на турския флот, пише "Поглед инфо".
В отговор турската фрегата взе на прицел французите със своята радиолокационна станция за управление на огъня. Френското министерство на отбраната разглежда това като "изключително враждебно и агресивно действие", а Еманюел Макрон дори обяви "мозъчната смърт на НАТО" и каза, че Турция играе "опасна игра" в Либия.
Турският отговор не се забави дълго. Външното министерство на страната обясни, че този френски кораб извършва опасни маневри и че "замъгляване на разума" се случи при самия Макрон.
Франция е пряко отговорна за хаоса в Либия, тъй като Париж от години подкрепя нелегалните сили на Либийската национална армия (LNA) на Халифа Хафтар, заяви турското външно министерство, като се има предвид, че и Турция, и Франция са членове на Северноатлантическия алианс, положението е доста необичайно.
„По отношение на Либия, Москва и Париж имат за какво да говорят. Всъщност те действат като съюзници. В Либия обикновено се наблюдава много неразбираема ситуация: кого подкрепя Египет, Турция, Саудитска Арабия и т.н. И днес и Франция, и Русия подкрепят маршал Хафтар. Французите по ред причини ги дразни поведението на Триполи. Естествено, те се дразнят от поведението на турците, които всъщност са ангажирани с геополитическата експанзия в Средиземно море.
И мисля, че разговорът между Макрон и Путин, независимо как върви той, ще бъде критикуван в Анкара “, каза Алексей Малашенко, директор по изследванията в Института за диалог на цивилизациите, БФМ. - Ако в Либия, Русия и Турция всъщност са от противоположните страни на барикадите, то в Сирия те са по-вероятни съюзници.
Но въпреки че сирийската или украинската тема - и Макрон вероятно ще повдигне въпроса за възобновяването на „нормандския формат“ - несъмнено е важна, обсъждането на ролята на САЩ в международната система за сигурност може да стане много по-важно. Въпреки че това не е посочено в официалните доклади.
Ако във връзка със Сирия и конфликта в Донбас няма сериозни новини, то в Северна Африка ситуацията се променя. Египет обяви готовността си да се намеси в гражданската война в Либия на страната на войските на Халифа Хафтар, за да не позволи на Турция и нейното Правителство за национално единство (ПНС) на Фаиз Сарадж да се укрепи в зоните на петролните терминали. В Анкара французите и египтяните са обвинени, че подкрепят Хафтар.
Като цяло конфигурацията на отношенията в света очевидно не е същата като преди. Това се дължи на пандемията и екстравагантността на настоящия американски президент. Но дори и Тръмп да не бъде преизбран тази есен, отношенията в НАТО и в рамките на Европейския съюз очевидно няма да бъдат същите.
В края на краищата темата се връща към това каква е европейската външнополитическа линия като цяло и дали изобщо съществува. И започва активното маневриране, свързано с факта, че ЕС ще се трансформира. Русия остава основен партньор на ЕС и на отделните страни, и Макрон ясно се надява да започне диалог с Путин, за да го обърне в негова полза във вътрешноевропейски контекст.
Последвайте ни
0 Коментара: