Космонавтите си произведоха и пиха вода от урина

https://blitz.bg/svyat/kosmonavtite-si-proizvedoha-i-piha-voda-ot-urina_news49594.html Blitz.bg

Космонавтите на Международната космическа станция /МКС/ за първи път опитаха вода, получена чрез преработка на урина, пот и кондензацията на издишвания въздух.

Като казаха “Наздраве!”, космонавтите се чукнаха помежду си и с диспечерите от НАСА, които на Земята също опитаха вода, получена по същия начин.

“Вкусът е прекрасен”, цитира думите на американския астронавт Майкъл Барат изданието USA Today. Според него вкусът си е струвал положените усилия.

Преди да отпие глътка, Барат отбеляза, че случващото се прилича на научна фантастика. По думите му на етикетите на получената от урина вода е написано: “Пий това, когато истинската вода се намира на над 200 мили”.

Перефразирайки известната фраза на американския астронавт Нийл Армстронг, USA Today пише: това беше малка глътка за човека и огромна глътка за човечеството. Изданието отбелязва, че системите за преработка на урина са необходими за създаването на бази на Луната и на Марс. Те ще позволят да бъдат пестени средства за редовното транспортиране на вода на МКС и да се увеличи броят на нейните обитатели от трима на шестима, пише Newsru. /БЛИЦ
Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.
Коментирай