Коварната характеристика на новата "делта" мутация AY.4.2
Експертите смятат, че може да повлияе както на намаляването на заболеваемостта, така и да действа точно обратното
Това се посочва в резултатите от проучване на учени от Imperial College London, които са проучили близо 1400 положителни теста за коронавирус.
Авторите на изследването са проверили повече от сто хиляди PCR теста, 1399 от които са положителни. От тях делта щамът е открит в 841 намазки, 12% от които са във вариант AY.4.2. Оказа се, че сред носителите на този вирус класически симптоми се проявяват само при 33%.
Според учените такава особеност на подварианта на делта щама може да даде както положителни, така и отрицателни ефекти. Според тях липсата на кашлица наистина може да намали риска от предаване на вируса по въздушно-капков път, но в същото време липсата на симптоми увеличава този риск.
"Очевидно хората чакат да се появят симптоми, преди да бъдат тествани, за да разберат дали са заразени или не. Липсата на симптоми може да улесни предаването на вируса", добавят авторите на изследването.
Британски учени обявиха появата на нова форма на коронавирус в страната в средата на октомври. Според експерти вирусът, наречен AY.4.2, е потомък на делта щама.
Превод: БЛИЦ
Последвайте ни
0 Коментара: