Използването на лазерни оръжия на бойното поле за унищожаването на бронирана техника не е перспективно. Това заяви в интервю за Rambler News Service директорът на Фонда за перспективни изследвания Андрей Григорев.
„От гледна точка на шоуто това е доста ефектно, но е известно, че на лазера може да се противодейства, например, посредством създаването на огледални повърхности или задимяване”, отбеляза Григорев. Освен това, по думите му, създаването на подобно оръжие е доста трудно от технологична гледна точка.  
 
През август 2016 година заместник-министърът на отбраната на Русия Юрий Борисов заяви, че отделни образци на лазерно оръжие са приети на въоръжение в руската армия. По думите му, оръжията, базирани на нови физични принципи – лазерно, радиочестотно, светлинно, кинетично – вече са реалност.
 
През март 2015 година компанията Lockheed Martin демонстрира резултатите от действието на лазерното оръжие, което от над 2 километра проби дупка в предния капак на автомобил.  
 
Мощността на изпитания от Lockheed Martin лазер е равна на 30 киловата. Лазерът успя само за няколко секунди да спре работата на двигателя на автомобила. Устройството с названието Advanced Test High Energy Asset (Athena) използва технология, обединяваща възможностите на няколко лазерни лъча в един.