Край на "щастливите дни" за служителите на ООН в Женева
Намаляват заплатите, а в организацията има прахосничество
Само че от август заплатите на служителите на ООН в Женева трябва да бъдат намалени със 7,5 %, а решението предизвика твърда съпротива и повдигна по-значими въпроси за бъдещето на ООН в условията на нарастващ финансов натиск.
Дори преди идването на власт на президента на САЩ Доналд Тръмп основните донори бяха поискали от ООН да си позатегне колана.
САЩ осигуряват близо една четвърт от разходите на ООН, но президентът Тръмп, голям критик на организацията, предложи силно орязване на помощите за чужбина.
Някои противници на намаляването на заплатите в Женева са на мнение, че геополитиката вероятно е оказала влияние за вземането на това решение.
"Мисля, че става дума вероятно за изпреварващ ход на ударите от САЩ и може би за желание да се покаже на Конгреса на САЩ, че тя (ООН) се е вслушала в някои от критиките", коментира Едуард Патрик Флаерти, адвокат в Женева, специализиран в дела срещу международни организации като ООН.
Флаерти, който заяви, че ще защитава персонала, ако случаят стигне до съда, посъветва ООН да разпилява по-малко, а не да реже от заплатите на служителите си.
"Има такова прахосничество в системата на Обединените нации (...) и вероятно злоупотреби", каза той пред АФП.
Загуба на една месечна заплата
Намаляването на заплатите бе препоръчано от Комисията по международното функциониране. Този орган бе създаден от Общото събрание на ООН, за да управлява персонала на организацията.
Комисията прецени че, макар Женева да е изключително скъп град, корекциите за разходите за живот, направени за заплатите на служителите на ООН, са прекалено големи и несправедливи спрямо другите бюра на ООН по света.
Синдикатите отхвърлиха този аргумент и обмислят редица начини за действия, сред които и стачка.
"Говорим за изгубена почни едномесечна заплата в един от най-скъпите градове в света", заяви Иън Ричардс, който оглавява синдиката на персонала на ООН в Женева.
Също като Флаерти той мисли, че искането за орязване на заплатите вероятно е дошло от някои членки на организацията, а не от самата ООН.
Той обаче предполага, че Женева би могла да се окаже първата жертва заради напрежението с централата в Ню Йорк.
"Има го това желание да се нападне франкофонския център", коментира Ричардс пред АФП. "Френскоезично бюро с франкофонска култура (...) не винаги отеква добре в Ню Йорк".
Генералният секретар на ООН Антониу Гутериш, чийто офис е в Ню Йорк, се противопостави на орязването на заплатите, също като шефа на ООН в Женева Михаел Мьолер, и като ръководителите на всички агенции в Швейцария.
Дори обаче това решение да подлежи на промяна, всички са съгласни, че финансите на ООН ще бъдат орязани въпреки нарастването на разходите по дейностите в чужбина.
Край на "щастливите дни?"
В интервю за АФП в края на миналата година Мьолер определи ООН и щедрото й финансиране като "последната социалдемократична система в света".
"Ако нашите съседи не получават същите компенсации, колко години ще можем да продължаваме така?", попита той, имайки предвид най-вече другите служители, работещи в Женева.
Гутериш, който пое поста през януари, обеща обхватна реформа на ООН, но все още не е разкрил плановете си.
Когато ръководеше Върховния комисариат за бежанците в Женева, Гутериш бе направил икономии, премествайки част от административния персонал в Будапеща.
Флаерти признава, че новите служители на ООН рискуват да не се възползват от същите облаги като предшествениците им.
"За тях можете да кажете, че "щастливите дни свършиха".
Последвайте ни
Заменят заплатите в хиляди евра , правопропорционално в рубли и един нема да остане ...
Тия друга работа освен да играят голф на игрища с по 18 дупки и да пращат съболезнователни ноти за де що неправда има по света, нямат. Тази организацийка е вредна за планетата, а служителите им не са по-различни от кърлежите.
Решението : Зле си с аритметиката ,господинчо ! Точно "правопропорционално " замяна нищо не променя и тя въобще не оказва никакво влияние върху покупателната стойност на заплатата,независимо дали тя е в рубли или в долари ,евро или каквато и да било друга валута. В момента обменния курс на долара е 1 долар-на около 57 рубли.Ако заплатата на един служител в Женева е 10,000 долара ,тя ще бъде равна там,в Женева на около 570,000 рубли,тъй-катов женевските магазини с толкова рубли щебоже да се купи това,което се купува с 10000 долара. Аритметичното съотношение на една валута с друга нищо не говори за икономическото състояние на една държава,а също така и за благосъстоянието на хората„ Обменния курс на лева спрямо китайския юан в момента е около и малко над 8 лв. за 100 юана / виж бюлетина на БНБ / но къде сме ние по икономическо развитие и къде е Китай. Миналата година китайския юан влезе в кошницата на десетте световни валути ,с които се търгува. Кога това ще се случи с българския лев ,който е по-скъп от юана малко повече от 10 пъти ? На кукуво лято .
Разбира се . Грешен съм . Прав си .
КОИТО ИСКА ДА НАПУСКА АЗ С ГОТОВНОСТ щЕ ЗАЕМА ПОЗИЦИЯТА МУ . чАКАМ ИМЕ.
парламента ни