Кристо подготвя нов артпроект - най-голямата и най-скъпа скулптура в света, която ще се намира в пустинята в Абу Даби. Тя ще има формата на огромна пресечена пирамида или по-скоро на трапецоид, построен от 410 хил. разноцветни петролни варела, съобщи британският в. "Обзървър".
Идеята на знаменития български скулптор Христо Явашев ще увековечи петрола като един от символите на съвременната епоха, макар самият той да отрича това. Със своите 150 м плосковърхата пирамида ще засенчи голямата египетска пирамида в Гиза, както и мюсюлманската светиня Кааба в Мека.
"Петролната" грамада, наречена "Мастаба", ще се извиси на 160 км от град Абу Даби насред "зрелищно красива" според Кристо пустинна местност, наречена Ал Гарбия. Земята там принадлежи на управляващата династия. По предварителна оценка изграждането ще струва 340 млн. долара.
Кристо е съобщил на "Обзървър", че площадката за строежа край оазиса Лиуа е вече одобрена. Варелите ще бъдат боядисани в жълти и червени тонове - цветовете на пустинята, и ще създават ефекта на ислямска мозайка. "При изгрев-слънце вертикалната повърхност ще изглежда като злато", казва той.
Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.