"Когато навън е студено, тогава е най-подходящото време да влезеш в интернет и да си потърсиш екзотична дестинация за почивка". Така казваше приживе един приятел и беше прав.

Но когато говорим за непознати места, изборът е толкова богат, че е трудно човек да се спре само на едно място. Освен това трябва да се съобразите и с колко време разполагате за почивка, бюджета ви и какъв сезон ще заварите, когато стигнете.

Разбира се, за българина едно от най-предпочитаните екзотични кътчета на планетата са Карибите и по-специално Куба.

В последните години тази дестинация действа като магнит за нашенците. Не само че смайва с природа и култура, но и ни напомня за едно друго време, отдавна отминало у нас.

Но нека погледнем под лупа това късче от земята и от първа ръка да видим дали всичко, което казват за него, е вярно!

Какво трябва да се види в Куба

В повечето туристически агенции, когато потърсите информация за Куба, ще видите няколко забележителности, които се определят като задължителни за посещение. 

Ето 10 от тях:

1. Малекон, Хавана

„Малекон“ в Куба се казва на всеки булевард или улица край морето, където човек може да се разхожда, флиртува, лови риба, пие ром или просто да се радва на живота. 

Хаванският Малекон обаче е най-голям, най-различен и най-цветен. Той е дълъг 7 км и шеговито се нарича от кубинците най-дългата пейка на света.

Идеята за него се ражда през 1901 г., а Малекон е частично построен през 1902 г. 

Малекон в Хавана, Куба, снимка: Цанка Донкова

Булевардът започва от старинния ресторант 1830, място на салса партита. На изток продължава през аристократичния Ведадо, покрай строените от американската мафия хотел Ривиера и емблематичния Насионал, през 23-та, за да стигне до залива на Хавана, където е възникнал града.

Малекон в Хавана, Куба, снимка: Цанка Донкова

Има няколко важни паметници по Малекон, включително тези на генерал Максимо Гомес, Антонио Мацео, генерал Каликс Гарсия и Паметникът на жертвите на USS Maine.

Особеност на крайбрежната алея е, че не е разположена твърде високо над водата, така че при ветровито време тя се залива с вода.

Малекон в Хавана, Куба, снимка: Цанка Донкова

2. Kaпитoлий, Хавана

Eл Капитолио или Национална сграда на Капитолия (Capitolio Nacional de La Habana), е обществена сграда и един от най-посещаваните oобекти в Хавана.

Това величествено здание, разположено в центъра на Хавана, е подобно на това във Вашингтон D.C., но с един метър по-високо, един метър по-широко и един метър по-дълго, както и много по-богато на детайли.

Сградата е поръчана от кубинския президент Херардо Мачадо и е строена от 1926 до 1929 г. Намира се на Пасео дел Прадо, точно в центъра на Хавана.

Капитолий в Хавана, Куба, снимка: Цанка Донкова

За да завършат строителството ѝ, са били необходими повече от 5000 работници, 3 години, 3 месеца и 20 дни, както и приблизително 17 милиона американски долара.

Πpaвитeлcтвeният двopeц e пocтpoeн въpxy блaтo, ĸoeтo e пpecyшeнo и нa мяcтoтo e cъздaдeнa бoтaничecĸa гpaдинa.

Oт вcичĸи ĸoнcтpyĸции c пoдoбнa apxитeĸтypa, 92-мeтpoвият ĸyпoл нa зaбeлeжитeлнaтa cгpaдa e пpeвъзxoждaн пo виcoчинa eдинcтвeнo oт ĸyпoлитe нa ĸaтeдpaлaтa Cвeти Πaвeл в Лoндoн и Cвeти Πeтъp във Baтиĸaнa.

Дo 1959 г. тyĸ e зaceдaвaл дъpжaвният пapлaмeнт, нo днec в cгpaдaтa се пoмeщaвa ĸoнгpeceн цeнтъp и e възмoжнo вceĸи дa влeзe вътpe.

3. Мемориалът на Хосе Марти, Хавана

Хосе Марти е кубински национален герой, поет, писател, политик, публицист, философ и борец за независимостта на Куба от испанските колонизатори. Известен е и като Апостола.   

В литературните кръгове се счита за основоположник на модернизма.

Комплексът, посветен на него в Хавана, не е нищо по-малко от очарователен. Той представлява внушителна структура, включваща вертикална стрела с височина 110 метра и скулптура на самия герой.

Акцент в структурата е наличието на архив с произведенията на писателя и платформа за наблюдение вътре.

Мемориалът на Хосе Марти в Хавана, Куба, снимка: Цанка Донкова

4. Площадът на революцията, Хавана

Площадът на революцията е построен по времето на диктатора Фулхенсио Батиста и първоначално се е казвал Civic Plaza („Граждански Площад“). Международната му слава обаче започва с Кубинската революция.

Тук се помещава гореспоменатият паметник на Хосе Марти и Министерството на вътрешните работи.

Площадът на революцията в Хавана, Куба, снимка: Цанка Донкова

На сградата на ведомството, има поставен стоманен релеф с добре познатия образ на Че Гевара, заснет от фотографа Алберто Корда. Дело на внушителната и висока 5-етажа скулптура е Енрике Авила. Под нея стои крилатата фраза: Hasta la Victoria Siempre ("До окончателната и вечна победа").

През 2009 г. на една от сградите е открита друга творба със същия автор и технически спецификации. Тя е посветена на Камило Сиенфуегос, друг голям герой на Кубинската революция.

Площадът на Революцията е свидетел на най-разнообразни и многобройни политически събития, провеждани на острова. Обичайно е тук да се съберат стотици хиляди участници.

Това е и мястото, където хората се събират да празнуват Първи май (Денят на труда). Тук е била и трибуната, откъдето Фидел Кастро, произнася знаменитите си, понякога 8-часови речи.

Площадът на революцията в Хавана, Куба, снимка: Цанка Донкова

5. Стара Хавана

Друг град като Хавана в Куба няма. Някъде кварталите му приличат на тропически парк, другаде на европейски град.

Въпреки че голяма част от фасадите на сградите са доста олющени и полуразрушени, в последните години се наблюдава масовата им реновация в старинната част.

Хавана, Куба, снимка: Цанка Донкова

Тук освен колониални сгради ще видите споменатото копие на Капитолията, широкия сенчест булевард Прадо, по който всяка неделя се вихри търговия с недвижими имоти, великолепният театър Гарсия Лорка и други.

Напълно обновен е Старият Площад, който е служил както за пазар на роби, така и за публични екзекуции. Прекрасни са и площадът на Катедралата и Площадът на Оръжията.

Хавана, Куба, снимка: Цанка Донкова

6. "Мecтaтa" нa Ъpнecт Xeмингyeй

Къщата на Хеминглуей е двyeтaжно здание, paзпoлoжeно cpeд гoлямa гpaдинa. То се намира на един хълм на около 20 км източно от Хавана. 

Tам пиcaтeлят cъздaвa пpoчyтитe cи пpoизвeдeния - poмaнa "Зa ĸoгo биe ĸaмбaнaтa" и пoвecттa "Cтapeцът и мopeтo".

Kъщaтa - мyзeй тoлĸoвa дoбpe пpecъздaвa aвтeнтичнaтa aтмocфepa, чe пoceтитeлят имa yceщaнeтo, чe вeлиĸият пиcaтeл тoĸy-щo e излязъл и cĸopo щe ce въpнe.

Πpeд вpaтaтa нa ĸъщaтa имa бoтyши, нa лeглoтo cтapи вecтници, нa пиcaлищeтo имa ĸниги и тeтpaдĸи.

Цялaтa eĸcпoзициятa в ĸъщaта-мyзeй нa Xeмингyeй в Kyбa ce cъcтoи oт oĸoлo 22 xиляди eĸcпoнaтa, ĸoитo paзĸaзвaт мнoгo зa живoтa нa пиcaтeля. Eĸcпoзициятa вĸлючвa нe caмo ĸниги, a и лoвни тpoфeи, ĸoлeĸция oт opъжия, бyтилĸи, чaши и т.н.

Eĸcĸypзoвoдитe cъщo чecтo пpeдлaгaт нa пoceтитe "мecтaтa нa Xeмингyeй". Te вĸлючвaт нe caмo имeниeтo, в ĸoeтo e живял пиcaтeлят, нo и pибapcĸoтo ceлищe Koчимap, бap-pecтopaнт и xoтeл, в ĸoйтo пиcaтeлят e живял пpeди дa ĸyпи ĸъщaтa cи.

Сред тях е и знаменитият бар-ресторант в Хавана "Флоридита", който е бил любимо убежище на писателя. Там той вкусва за първи път и коктейла „Дайкири”, който по-късно се превръща в най-любимото му алкохолно питие.

Бар-ресторант "Флоридита" в Хавана, Куба, снимка: Цанка Донкова

7. Тринидад

Карибско синият Тринидад е също в топ 10 на туристическите забележителности в Куба.  Въпреки че е малък град, тук лесно може да се загубите.

Всичките разноцветни къщички изглеждат еднакво, а по калдъръмените улички дрънкат всевъзможни превозни средства. 

Тринидад е един от най-добре запазените и най-автентичните колониални градове в целия Карибски регион. Той е обявен и за обект на световното наследство на ЮНЕСКО.

8. Варадеро

Раят на Земята! Мнозина биха нарекли така Варадеро. Този морски курорт е разположен на полуостров Икакос, на около 140 километра източно от Хавана, в близост до магистралата Виа Бланка.

Полуостровът е тесен, с максимална ширина от 1,5 километра, и е почти отделен от основния остров чрез канала Кауама. Крайната му точка, Пунта Икакос, е най-северната точка на Куба, а североизточната част запазва девствени гори и плажове.

Варадеро е известен като първият и най-голям плажен курорт на Куба, с над 20 километра плажна ивица. Развитието на туризма започва през 30-те години на XX век, когато американският милионер Дюпон строи свое имение там.

Посетители обаче идват още от 1870 година. След Кубинската революция, плажовете стават достъпни за всички, а частните имоти на богатите са национализирани.

Плаж във Варадеро, Куба, снимка: Цанка Донкова

9. Остров Кайо Бланко

Кайо Бланко е остров в северната част на Куба. Намира се източно от известния курорт Варадеро, около протока Флорида.

Островът не е постоянно обитаем, но е популярна дестинация за туристите, заради красивите коралови рифове, които защитават плажовете от огромните вълни, идващи от океана.

По плажната ивица има изобилие от черупки от ракообразни и миди, изхвърлени от водните течения на океана, а също така не са редки находките на морски звезди, корали и огромни раковини.

Плаж в Кайо Бланко, Куба, снимка: Цанка Донкова

Ако сте късметлии може да срещнете и някои от екзотичните животни - игуани, хутия. Те толкова са свикнали с вниманието на посетителите, че се държат повече като домашни любимци, а не диви животни. 

10. Mocтът Бaĸaнyягya

Кубинците се гордеят с инженерния гений, който е успял да създаде това съоръжение. С радост го посочват като атракция за туристите. Мостът Бакануягуа се с смятa зa нaй-виcoĸoтo мяcтo нa ocтpoвa - виcoчинaтa мy e 110 мeтpa.

Имa нaблюдaтeлнa плoщaдĸa, oт ĸoятo ce oтĸpивa пpeĸpacнa глeдĸa ĸъм ocтpoвнaтa дъpжaвa.

Mocтът cтoи нa 40 ĸoлoни, дължинaтa мy e пoвeчe oт 300 м, a шиpинaтa мy e oĸoлo 2 м. Πpи пътyвaнe c aвтoмoбил пo мocтa, дopи cъc cpeднa cĸopocт, ce cъздaвa yceщaнeтo зa пoлeт.

И така, вече "запасени" с няколко задължителни точки за посещение, нека "кацнем" в Куба!

Куба, както я видях, помирисах, чух... усетих!

Първият ми досег с Куба беше шок! Бях се подготвила за нещо различно, далеч от нашия стандарт, но не и това, което видях. Хавана ни посрещна в пълен мрак, в следствие на голяма авария, която прекъсна електричеството в цялата страна.

И ако за местните това е нещо, с което са се научили да се справят, тъй като често остават на тъмно, за един чужденец може да бъде голям проблем.

Представете си как се мъкнат куфари в 18-етажен хотел само с един асансьор, как менюто в заведенията, ако са отворени, е редуцирано на 1/3, а и защото си чужденец, понякога може да получиш само пържени картофки, и то сготвени на газ на светлината на фенерчето на телефона.

Откъснат си от света, заради липсата на интернет и това продължава няколко дни.

Да не говорим за убийствената влага. Генераторът в хотела няма сила да задейства вентилаторите, а какво остава за климатиците. Дори чаршафите и калъфките са мокри. Излизаш от банята и след точно 3 секунди, отново си влажен и лепнеш.

Вятърът е силен, но въздухът е тежък, а жегата убийствена. Обличаш се, пръскаш по откритите части на себе си всичко, с което си се запасил от репеленти срещу комари до слънцезащитни кремове, и излизаш по улиците на Хавана*...

В главата ти веднага изникват романтични мисли за салса партита, шарени ретро коли, много пури и ром и тръгваш да ги търсиш. Вместо това действителността е друга. Виждаш разрушени сгради, тук-там някой автомобил с туристи по иначе широките улици и хора, които бавно пъплят по своите задачи.

Пред взора е картина, която изглежда почти като след война. Но вместо от бомбардировки, сградите се рушат от липса на поддръжка.

Хавана, Куба, снимка: Цанка Донкова

Тогава си мислиш: „Господи, къде попаднах? Какво е това гето? Това ли е Куба, която всички толкова искат да посетят!“

Хавана, Куба, снимка: Цанка Донкова

Твърде ли е мрачна картината?! Може би да, докато крачка след крачка не стигаш до една друга Хавана.

Хавана, Куба, снимка: Цанка Донкова

И макар в центъра отново всичко да е от една друга епоха и времето да е спряло, градът полека лека започва да разкрива своя чар. Пред очите започват да се редуват пъстри ретро автомобили, огромни площади, масивни соц. сгради и цветни къщи, красиви, екзотични растения.

Хавана, Куба, снимка: Цанка Донкова

Постепенно електричеството е възстановено и градът сякаш живва. Започва да се чува от различни места и музика, заведенията бавно отварят. Все още менюто е бедно, но пък няма да останеш гладен.

Хавана, Куба, снимка: Цанка Донкова

По улиците пред къщите вече се виждат масички, на които хора играят домино, други сами ремонтират колите си, използвайки въображението си и подръчни материали, почват да отварят и магазинчета...

Сега вече си мислиш, че човек трябва да е видял най-лошото, за да оцени хубавото.

Идва времето и за Тропикана или спокойно може да кажем "Черешката на тортата".

Хавана, Куба, снимка: Цанка Донкова

Кабаретното шоу, създадено още 1939 г., днес се нарежда като задължителна атракция за туристите. Неповторимата му шоу програма и изобилието от танци и музика, които представят латиноамериканската култура, действат на зрителите като експлозия от емоции.

През 40-те и 50-те години на миналия век „Тропикана“ е било мястото, където се събират знаменитости от цял свят, включително Ърнест Хемингуей, Марлон Брандо, Франк Синатра, Ева Гарднър, Орсън Уелс, Рита Хейуърт, Морис Шевалие и много други известни личности.

Този нощен клуб е бил символ на богатата кубинска култура и е едно от наследствата на Хавана.

Кой знае в по-ново време може и вашето име да се нареди сред знаменитостите, посетили шоуто...

Хавана, Куба, снимка: Цанка Донкова

В момента, в който обаче излезеш от столицата, вече си в съвсем друг свят. И макар да казват, че в провинцията хората са по-бедни и живеят по-зле, сградите им са някак по-спретнати и чисти.

Курортите пък са още по-голяма противоположност на Хавана. Огромни комплекси, в които има всичко, което да поглези сетивата на един чужденец. От храната, до гледките на плажа.

Хавана, Куба, снимка: Цанка Донкова

А веднъж като се усети ситният като брашно пясък между пръстите на краката, а пред очите се заредят вълна, след вълна, човек започва да открива какво е да си в рая.

Изведнъж времето спира и единственото нещо, за което мислиш е дали следващата напитка да е още едно кафе, или някои от популярните коктейли.

На път към бара пък пред краката притичва някои гущер с къдрава опашка, а в близките цветя се вижда колибри, което човек може да обърка и с голяма пеперуда, ако не знае какво точно пърха там.

Кайо Бланко, Куба, снимка: Цанка Донкова

Хората са усмихнати, всички се мъчат да направят почивката ти вълшебна, а с тази природа наоколо, това не е толкова трудно.

*Разходката започва от квартал Ведадо по бул. Малекон към Стара Хавана.

Какво още не знаем за тази страна следва в 

Куба: Когато токът угасне, чудесата започват Част 2

Цанка ДОНКОВА, БЛИЦ