Латвия може да въведе купони заарди кризата

https://blitz.bg/svyat/latviya-mozhe-da-vavede-kuponi-zaardi-krizata_news49909.html Blitz.bg

Латвия, чиято икономика преживява най-силният икономически спад в европейския съюз, през есента може да въведе купонна система, тъй като държавата няма да разполага с реални пари за изплащане възнагражденията на държавните чиновници, съобщава уебверсията на латвийския вестник “Телеграф”, като се позовава на председателя на Латвийската банка Илмарс Римшевич.

“Латвия се намира на кръстопът. Ил правителството ще съкрати разходите и ще получи международен кредит, или избира пътя, при който през втората половина на годината ще се наложи въвеждането на купонна система, тъй като държавата няма да успява да изплати нужните суми от държавния бюджет”, твърди Римшевич. Председателят на Латвийската банка допуска, че републиката няма да получи поредния транш от Международния валутен фонд и Европейската комисия, тъй като дефицитът в държавния бюджет надхвърля 5%, което е поставено като условие в договора за получаване на заема. Сега латвийското правителство преговаря с кредиторите си, за да получи разрешение за увеличаване на нивото на бюджетния дефицит до 7% от брутния вътрешен продукт. Според Римшевич до края на годината дефицитът в държавния бюджет ще достигне 11%. През първото тримесечие на годината БВП на страната спадна с 18%. Латвия се обърна за помощ към международните финансови институции, които до 2011 г. ще й предоставят заеми от 7,5 млрд. евро. /БЛИЦ
Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.
Коментирай