Любимците на Ким Чен Ун: Триото, което стои зад ракетната програма на Северна Корея
Снимките и телевизионните кадри показват, че тримата явно са любимци на Ким. Тяхното държание с него рязко се различава от раболепниченето на другите висши сътрудници, повечето от които се покланят и държат ръцете си върху устата си, когато говорят с младия лидер.
За разлика от повечето други служители двама от тях пътуват с Ким в частния му самолет "Голям ястреб-1", носещ името на националната птица на Северна Корея, показва държавната телевизия.
Със своите препоръки от дейността им в управляващата Корейска трудова партия, армията и науката тримата са крайно необходими за бързо развиващите се оръжейни програми на Северна Корея. Изолираната страна извърши два ядрени опита и десетки изстрелвания на ракети от началото на миналата година, всички в нарушение на резолюциите на ООН.
"Вместо да се занимава с чиновници, Ким Чен Ун държи плътно до себе си тези технократи, за да може да поддържа пряка връзка с тях и да ги подтиква да действат бързо. Това отразява неговата настойчивост по отношение на ракетните разработки", каза бившият офицер от севернокорейската армия Ан Чхан Ил, дезертирал в Южна Корея и ръководещ изследователски институт в Сеул.
За разлика от много други висши фигури от управляващата класа в Северна Корея Ким Джон Сик и Джанг не са от семейства от елита, казват експерти по севернокорейското ръководство. Те казаха, че бившият командир от военновъздушните сили И е посещавал едно от по-реномираните училища в Северна Корея, но той и другите двама са били избрани от Ким Чен Ун.
"Ким Чен Ун издига ново поколение хора, отделно от важните сътрудници на баща си", каза запознат с въпроса южнокорейски служител, имайки предвид Ким Чен Ир, който умря в края на 2011 г., оставяйки начело на държавата най-младия Ким. Цитираният източник пожела анонимност заради деликатността на въпроса.
"Важната клечка"
Според експерти по ръководството най-изтъкнатият от тримата е И. Той винаги е показван на снимките усмихнат и сега е заместник-директор на Отдела за оръжейна промишленост на Корейската трудова партия, който ръководи разработването на севернокорейската програма за балистични ракети, казват южнокорейското правителство и американското финансово министерство.
През 2010 г. отделът беше включен в черен списък на американското финансово министерство, а миналата година И беше посочен от южнокорейското правителство за дейности, свързани с оръжейните програми на страната.
"Важната клечка в това трио е И Пьон Чхол", каза експертът по севернокорейското ръководство Майкъл Мадън. "Той беше значима фигура още преди да започне да се говори сериозно за Ким Чен Ун."
И е роден през 1948 г. Учил е известно време в Русия. Беше повишен, когато Ким Чен Ун започна да се издига в йерархията в края на миналото десетилетие, казаха Мадън и южнокорейският правителствен служител.
И е посещавал веднъж Китай и два пъти Русия. Според държавните медии той се е срещал с китайския министър на отбраната през 2008 г. като командир на военновъздушните сили и е придружавал Ким Чен Ир при посещение в руски завод за изтребители през 2011 г.
"Изглежда, че И е човекът на партията в ракетната програма", каза експертът по севернокорейския елит и бивш анализатор в държавен изследователски институт в Сеул Ким Джин Му.
Ракетният учен
Ракетният учен в триото е Ким Джон Сик. Той е започнал кариерата си като техник в гражданското въздухоплаване, но сега носи униформа на армейски генерал от Отдела за оръжейна промишленост, казват експерти и южнокорейското правителство.
Това, което всъщност му помогна да получи признание обаче беше ролята му в първото успешно изстрелване на ракета от Северна Корея през 2012 г., каза Мадън.
"Когато онова нещо излетя и навлезе в по-ниска земна орбита, той получи признание за това", каза Мадън. "Хората под Ким Чен Ун, които се занимават с ядрените и ракетните въпроси, получават постовете си въз основа на заслуги."
Миналата година Ким Джон Сик беше в Националното управление за авиокосмическо развитие - държавната космическа агенция на Северна Корея, където съпровождаше Ким Че Ун при обиколка в залата за контрол на мисиите преди успешно изстрелване на ракета с голям обсег през февруари.
Държавната телевизия показа как той отива до площадка за изстрелване на ракети с частния самолет на Ким Чен Ун. При пристигането той придружаваше младия лидер по червения килим и получи цветя от други висши служители. Не са известни други подробности, включително възрастта му.
Загадъчният човек
От тримата мъже най-малко се знае за Джанг Чханг Ха, който ръководи Академията на науката за национална отбрана, наричана по-рано Втора академия на естествените науки. Тази институция отговаря за изследването и разработването на модерните оръжейни системи на потайната държава, "включително ракети и вероятно ядрени оръжия", заяви през 2010 г. американското финансовото министерство в решението си да включи организацията в черен списък.
Институцията получава от чужбина технологии, оборудване и информация за използване в оръжейни програми, каза министерството. Джанг беше добавен към черния списък през декември 2016 г.
Под ръководството на Джанг академията има около 15 000 души персонал, включително близо 3000 ракетни инженери, съобщават южнокорейски медии, като цитират неназовани източници.
Забранената оръжейна програма на Северна Корея започна в началото на миналото десетилетие с подобно трио от близки до ръководството мъже, които бяха специалисти в снабдяването, науката и военните въпроси. От тях логистикът Джон Пьон Хо почина. Другите - ученият Со Санг Гук и военният координатор О Кук Рьол - са възрастни и вече не попадат в общественото полезрение.
Мадън отбеляза, че тяхното място е заето от мъжете, избрани от Ким Чен Ун.
"Това са хората, които водят ракетната програма на Северна Корея в 21-и век", каза той.
Последвайте ни
0 Коментара: