Броят на потенциалните държави-притежателки на ядрени оръжия би могъл да стане над два пъти по-голям през следващите няколко години ако основните сили не предприемат радикални стъпки към разоръжаване, заяви генералният директор на Международната агенция за атомна енергия Мохамед ел Барадей.
Според Ел Барадей заплахата от разпространение е особено голяма в Близкия Изток и международният режим, чиято цел е да ограничи разпространението на ядрени оръжия, е пред заплахата от разпадане, пише "Гардиън". "Всеки режим... трябва да има чувство за честност и справедливост и това не е налице", изтъква генералният директор на МААЕ в интервю за вестника. Той прогнозира следващата вълна от разпространение да включва виртуални ядрени държави, които могат да произвеждат плутоний от високо обогатен уран и притежават технологията за производство на ядрени бойни глави, но са спрели в точката малко преди създаването на оръжие. Такива държави ще останат технически в съответствие с Договора за неразпространение на ядреното оръжие, бидейки на няколко месеца разстояние от разполагането и използването на това оръжие, заявява Ел Барадей. "Това е феномен, който наблюдаваме сега и който тревожи хората около Иран", изтъква ръководителят на МААЕ. "И този феномен стига далеч зад Иран. Много скоро... ще бъде свидетели на девет ядрени държави и на други 10 до 20 виртуални ядрени държави", добавя той. Близкият Изток е бомба с часовников механизъм, тъй като хората се учвстват тотално репресирани от собствените си правителства и несправедливо третирани от външния свят, казва Ел Барадей, който ще се оттегли през ноември след повече от 11 години начело на МААЕ. Придобиването на ядрено оръжие от терористични групи е най-голямата заплаха, с която се сблъсква човечеството според него, като отбелязва и възхода на талибаните в Пакистан: "Притеснени сме, понеже има война в страна с ядрени оръжия". /БЛИЦ
Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.